Polska i Świat

Polska i Świat

PiS chce dymisji rządu

Do akcji po aferze taśmowej wkracza opozycja. Jarosław Kaczyński nie czeka na tłumaczenia premiera Donalda Tuska. Konferencję prasową organizuje przed premierem i domaga się dymisji rządu. Jeśli to się nie stanie, zapowiada złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności i rozpoczyna międzypartyjne rozmowy o poszukiwaniu kandydata na premiera. Czy znajdzie chętnych do rozmów i czy opozycja tym razem będzie mówić jednym głosem?

Nowak żegna się z PO 

Po aferze taśmowej dymisji w rządzie nie ma - jest za to zakończenie politycznej kariery. Z Platformy Obywatelskiej odchodzi Sławomir Nowak, kiedyś bliski współpracownik Donalda Tuska. Byłego ministra transportu pogrążyło nagranie, na którym słychać, jak pyta Andrzeja Parafianowicza - byłego wiceministra finansów - o kontrolę skarbową swojej żony i o to, czy urząd może skontrolować także i jego. Po ujawnieniu taśm, suchej nitki na Nowaku nie zostawia sam premier który żegna się z nim oficjalnie i zapowiada, że dopóki będzie szefem PO, współpracować z nim nie będzie.

Kto i dlaczego nagrywał?

Po ujawnieniu nagrań mamy polityczne trzęsienie ziemi i lawinę pytań - kto i dlaczego nagrywał i komu zależało na upublicznieniu taśm? Eksperci przyznają - to robota profesjonalistów. Politycy idą o krok dalej i sugerują, że za nagraniami mogą stać polskie lub obce służby.

"Wykład, którego ekonomista udzielał historykowi"

Minister Bartłomiej Sienkiewicz stanowiska nie tarci, ze stanowiskiem nie zamierza się też żegnać prezes Narodowego Banku Polskiego, który mówi wprost - nie rozważam podania się do dymisji, to nie był polityczny deal, tylko rozmowa prywatna zatroskanych ludzi. Na nagraniu słychać jednak, jak Marek Belka w rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych mówi o dymisji Jacka Rostowskiego - miałaby być to cena za załatanie dziury budżetowej przez NBP. Co i o kim mówił prezes NBP i czy przekroczył swoje kompetencje?

Sienkiewicz bez politycznej przyszłości

Główny bohater podsłuchów Bartłomiej Sienkiewicz zachowuje stanowisko ministra. Jednocześnie przyznaje, że nie ma przed sobą politycznej przyszłości, a wyjaśnienie tej sprawy to jego ostatnie zadanie. Szefowie MSW i NBP rozmawiali m.in o dodrukowywaniu pieniędzy i o tym, jak NBP może pomóc uratować Platformę Obywatelską - tym samym nie dopuścić PiS do władzy. Rozmowa budzi kontrowersje i stawia pytania: dlaczego Bartłomiej Sienkiewicz spotkał się z Markiem Belką, na czyje zlecenia działał i dlaczego nie stracił stanowiska?

Rekcja premiera na aferę taśmową

Jest afera taśmowa, reakcja Donalda Tuska i brak dymisji. Premier na konferencji prasowej mówi, że nie będzie uczestniczył w próbie zamachu stanu nielegalnymi metodami. Nie widzi też podstaw do odwołania ministra spraw wewnętrznych. Zdaniem Tuska, Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Belka rozmawiali o tym, jak pomóc, a nie zaszkodzić Polsce.

(Nie)lecz się za granicą

Leczenie bez granic, choć z przeszkodami. Polska nadal nie wydała przepisów umożliwiających pacjentom korzystanie ze szpitali i przychodni w sąsiednich krajach, mimo że europejska dyrektywa na to pozwala. Brak procedur oznacza, że pacjent, który chce ominąć polskie kolejki, musi przebrnąć przez sądowo-urzędniczy koszmar. Wymaga to i pieniędzy i zdrowia. Ale czasem się opłaca.

Zamiast do szpitala pojechali do znachora?

Półroczna zagłodzona dziewczynka mogła umrzeć w domu znachora. Nowosądecka prokuratura bada nowy wątek w tej sprawie. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła TVN24, wynika, że rodzice z umierającą na rękach dziewczynką zamiast do szpitala pojechali do Marka H. Później z ciałem dziecka wrócili do domu i dopiero wtedy zadzwonili na pogotowie. Jeśli to się potwierdzi, prokuratura może rozszerzyć zarzuty.

Drogowe absurdy

Laweta przewożąca samochód przekracza prędkość, a mandat dostaje... właściciel zepsutego auta. Sytuacja wydaje się tak kuriozalna, że aż śmieszna. Problem w tym, że mężczyźnie, którego samochód był na lawecie, do śmiechu nie jest, bo sprawa może skończyć się w sądzie. Takie rzeczy tylko u nas. I jak się okazuje, nie tylko takie.

Głosy za papierosy?

Afera po wyborach do europarlamentu i pytanie, kto kupił głosy za kawę i papierosy? Tuż przed eurowyborami więźniowie z Chmielowa dostają paczkę, a w niej - oprócz rzeczy na co dzień przydatnych - ulotki kandydata PiS Stanisława Piotrowicza. Polityk od ulotek się odcina, sprawę bada prokuratura, a zakład karny z wyborczymi paczkami jest jedynym zakładem w Polsce, gdzie wygrywa PiS.

Polityczny transfer sezonu?

Ludwik Dorn, niegdyś nazywany trzecim bliźniakiem braci Kaczyńskich, dziś nie wyklucza związku z Platformą Obywatelską. W nieopublikowanym jeszcze wywiadzie mówi o możliwości kandydowania z list PO do Sejmu, choć bez wchodzenia do samej partii. Co na to politycy Platformy?

Dwa protesty ws. prof. Chazana

Spór o postawę profesora Chazana i dwie demonstracje: przeciw i w obronie dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Profesor Chazan odmówił kobiecie wykonania dozwolonego zabiegu aborcji i nie pokierował jej do innego lekarza. Teraz głos w tej sprawie zabierają pacjentki i lekarze. W szpitalu trwa kontrola. Czy dyrektor starci stanowisko, tego nie wiadomo. Jedno jest już pewne - decyzja dyrektora szpitala mocno podzieliła lekarskie środowisko.

Kościół przeprosi za pedofilię wśród księży. Podczas specjalnej mszy

"Przepraszam od polskich biskupów". To symboliczny gest i wyjątkowe nabożeństwo. Podczas specjalnej mszy polski kościół przeprosi za pedofilię wśród księży. - Pragniemy znów stanąć po stronie małych i słabych - takie słowa mają paść w Krakowie. Ofiary molestowania prawdopodobnie usłyszą je osobiście. Bo niektóre będą wtedy w kościele.

Laser - to realne zagrożenie

Z laserem nie ma z nim żartów. Nieodpowiedzialna zabawa wiązką światła może skończyć się tragicznie i stanowić realne zagrożenie. Przekonali się o tym piloci na Florydzie.

Lekkomyślność rodziców prowadzi do tragedii. Jakie grożą im konsekwencje?

Dzieci pozostawione same w samochodzie. Trudno uwierzyć, ale takie rzeczy się zdarzają. W Rybniku doszło do tragedii. W Gdyni potrzebny był szybki ratunek. Na szczęście, często udaje się uniknąć najgorszego. Interweniują przechodnie, reaguje policja, ale za każdym razem pojawia się pytanie o odpowiedzialność dorosłych. I o konsekwencje ich lekkomyślności. Także te prawne.

Co jest ważniejsze: sumienie lekarza czy prawo pacjenta?

- Nie oceniam poglądów profesora Bogdana Chazana, tylko procedury - powiedziała Prezydent Warszawy o dyrektorze jednego z warszawskich szpitali. Lekarz odmówił pacjentce aborcji, chociaż kobieta miała do niej prawo. W szpitalu rozpoczęła się kontrola i dyskusja o tym, co ważniejsze: sumienie lekarza czy prawo pacjenta?

Samochód elektryczny. Nowa moda polska?

Samochody na prąd kuszą nowością i oszczędnością. Dlatego urzędnicy w Gdańsku mają się do nich przesiąść na stałe. Na razie po polskich drogach takich aut jeździ 1700, ale być może to początek nowej mody.

Aborcja upolityczniona

Debata aborcyjna . Dość niespodziewanie znów staliśmy się jej świadkami. Wszystko przez przypadek odmowy wykonania zabiegu w jednym z warszawskich szpitali. Debata trwa głównie w wykonaniu polityków. Pada wiele słów, jest dużo emocji, ale żadnych konkretnych rozwiązań. Piotr Świerczek