Polska i Świat

Polska i Świat

Teraz pytanie "jak żyć z upałem", zwłaszcza gdy leży się w szpitalu. Klimatyzacja to wciąż rzadki luksus, więc pacjenci walczą z temperaturą uchylając okna, wywołując przeciąg czy instalując na własną rękę wentylatory. Ale i tak żeby wytrzymać w szpitalu przy ponad trzydziestu stopniach za oknem i blisko trzydziestu w środku - trzeba mieć zdrowie.

Bank Watykański pod lupą i wychodzą coraz większe brudy. Już trzy osoby zostały aresztowane, a dyrektor i wicedyrektor banku złożyli rezygnację, żeby sprawy nie pogarszać. W tle setki tysięcy euro wyprowadzane z banku w prywatne ręce i dziesiątki milionów euro prane przez Bank Watykański. Jego finanse są wciąż prześwietlane. I jest więcej niż pewne, że takich przykrych niespodzianek będzie więcej.

Wczoraj ten, jutro tamten - śmieją się w PO i zapowiadają, że do końca wakacji wyciągną z Ruchu Palikota jeszcze kilku posłów. Dwór Janusza Palikota wyraźnie się kurczy, nie tylko na rzecz Platformy. Sondaże też nie zachwycają. Partia ociera się o próg wyborczy. I pytanie, czy ludzie odchodzą, bo partia słabnie, czy też partia słabnie, bo ludzie odchodzą?

Prezydent tymczasowy, rząd przejściowy - sytuacja polityczna w Egipcie mocno niestabilna, ale egipska ulica zadowolona. Armia odsunęła od władzy niechcianego prezydenta Mursiego i przekazała ten urząd dotychczasowemu szefowi Trybunału Konstytucyjnego. Ten zapowiada wybory, ale terminu nie precyzuje. Nie było rozlewu krwi, ale świat spogląda na Egipt z wielkim niepokojem i apeluje o jak najszybsze powołanie cywilnych władz.

To jeden z najbardziej pracowitych ludzkich organów, co również sprawia, że trudno czymkolwiek go zastąpić. Medycyna od lat ma z tym kłopot, więc kiedy potrzeba przeszczepić wątrobę - bo to o niej teraz mowa - trzeba czekać na dawcę. Dlatego tak wielka nadzieja kryje się za informacją - tym razem od japońskich naukowców - że udało im się wyhodować z komórek ludzkich zaczątek narządu, który pracuje jak wątroba.

Dziś Snowden, kiedyś Assange. Obaj ujawnili światu niewygodne dla Amerykanów informacje i obaj mają kłopoty. Świat w ich ocenie podzielony - dla jednych to odważni bohaterowie, dla innych niebezpieczni zdrajcy. Historia Snowdena toczy się na naszych oczach, Assange od dawna w ukryciu. Jaki jest, czego chce i jaki ma plan - o tym opowiada film dokumentalny laureata Oskara.

Serial w odcinkach pod tytułem "Wielka rewolucja śmieciowa" szybko się nie skończy. Pytań i wątpliwości jest wciąż więcej niż odpowiedzi. A te, które są ciągle zaskakują, bo ilu z nas sądziło że robi dobrze wyrzucając karton po mleku do kubła z napisem papier? "Nic bardziej mylnego" - mówią fachowcy.

Bierze pieniądze, nie można go zwolnić i jeszcze chce blokować stolicę. Senator PO Jan Filip Libicki takim związkowcom mówi "nie" i szykuje projekt ustawy, która ma niektóre przywileje związkowców zlikwidować. Reakcja drugiej strony - przewidywalna.

Warszawa niczym Ferrari - to nie sen, to projekt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pod maską 500 koni, albo i więcej. Wygląd jak najbardziej współczesny, choć na upartego można dostrzec ślady starej dobrej warszawy sprzed ponad pół wieku. No i pytanie: czy projekt kiedykolwiek pojedzie?

Rosja ma poważny problem: im bliżej zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, tym aktywniejsi robią się kaukascy radykałowie. Doku Umarow, samozwańczy przywódca Czeczenów walczących o utworzenie państwa islamskiego, wezwał swych bojowników, by za wszelką cenę uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk. Niemal natychmiast odpowiedzieli organizatorzy zawodów i rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny. Zapewniają, że sportowcy i publika będą bezpieczni, ale kaukascy rebelianci już nie raz pokazali, że należy ich się bać.

Pracują daleko od domu, w Afganistanie. Służą w polskim wojsku, ale pomagają wszystkim - wojskowym, cywilom, niezależnie od ich narodowości. Widzieli i przeżyli już bardzo wiele. Ciężko ranne dzieci, umierających kolegów, ale też radość i wdzięczność, bo lekarz i szpital to w Afganistanie wciąż rzadkość. Bardzo potrzebna.

Wcale nie chodzi o to, by ładnie wyglądać, choć świat zwykle na to zwraca uwagę. Wcale nie chodzi też o to, by zawsze przytakiwać mężowi, choć jest on najpotężniejszym politykiem na świecie. Pierwsze damy Ameryki - obecna i była - przekonywały, że należy mieć własny styl, własne zdanie, a nawet własną politykę. Mając takich mężów, można więcej. Michelle Obama i Laura Bush towarzyszyły swoim mężom w podróży po Afryce.

O tym, kto przystał na unijny pakiet klimatyczny i jak wieszczą niektórzy - pogrążył nasz przemysł - powiedziano ostatnio wiele. O jego rzeczywistych kosztach - dużo mniej. Politycy wolą przerzucać się odpowiedzialnością, a reporterzy "Polski i Świata" pytają praktyków, czyli wytwórców energii. Odpowiedź może zaskakiwać. Bardziej zielona energia wcale nie musi być droższa.

To mogą być bardzo kosztowne wakacje dla kierowców, zwłaszcza tych z ciężką nogą, bo fotoradarów przybywa, a złośliwi mówią, że znacznie szybciej niż kilometrów nowych dróg. Te jednak też się pojawiają, co widać w statystykach. Kiedyś byliśmy na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych, teraz jest lepiej - może nie znacznie, ale lepiej.

Bój o partyjne pieniądze czas zacząć. Platforma jak zapowiadała, tak zrobiła, bo przedstawiła projekt ustawy likwidującej budżetową dotację dla partii politycznych."Łatwo jej to robić" - mówi koalicjant, czyli PSL, który bez dotacji mógłby nie przetrwać. Ale całkowita likwidacja dotacji jest nie na rękę także zdecydowanie większej i bogatszej partii, czyli PiS. Więc jeśli PO chce tę ustawę przepchnąć, musi najpierw poszukać gdzieś wsparcia.

Polacy na kortach zachwycają grą i tym, jak wysoko zaszli - czytaj zarobili. Tenis to sport elitarny, gdzie za wielkie osiągnięcia płaci się wielkie pieniądze. Dla przykładu pula nagród trwającego właśnie turnieju w Wimbledonie przekracza 30 milionów dolarów. Ale żeby zajść na szczyt trzeba ciężko pracować i inwestować. W sprzęt, trenerów, wyjazdy po świecie. Ile to kosztuje - o tym Maciej Warsiński.

Edward Snowden wystąpił o azyl w Polsce. Faks z jego podpisem dotarł do ambasady polskiej w Moskwie, ale nie spełnia wymogów formalnych. Nawet gdyby spełniał, Polska - jak powiedział premier - nie wyraża zainteresowania. Informatyk, który ujawnił światu, że amerykańskie specsłużby na potęgę inwigilują nie tylko Amerykanów, obawia się, że po powrocie do Stanów czeka go "ryzyko prześladowań a nie sprawiedliwy proces".

Nerwowe wyczekiwanie królewskiego potomka na Wyspach Brytyjskich. Im bliżej porodu, tym większy ruch w zakładach bukmacherskich. Płeć dziecka jest pilnie skrywaną tajemnicą i newsem, o który ścigają się dziennikarze. Jedno jest pewne - gdy już królewski noworodek przyjdzie na świat, informacja o tym zawiśnie na bramie pałacu Buckingham. Tak każe tradycja.

Przed wyborami szefa PO, kandydat Jarosław Gowin aż rwie się do debaty, kandydat Donald Tusk nie unika jej, ale boi się, że może być krucho z czasem. Partyjne doły chciałyby takiej konfrontacji, choć jednocześnie dodają, że poglądy obu panów są doskonale znane. Siły też. Więc bez debaty wybory szefa też się mogą odbyć.

Gdyby wszyscy, którzy utknęli dziś w porannych korkach w Warszawie poszli zagłosować w referendum nad odwołaniem prezydent miasta, jej pozycja byłaby mocno zagrożona. Nerwy były tak wielkie, że argument - dobrze, że się remontuje, przynajmniej później będzie lepiej - nie działał. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej klęli i pytali, czy wszystkie remonty muszą się odbywać naraz.