Polska i Świat

Polska i Świat

Powiedzenie - dzieci głosu nie mają - nie sprawdza się w Warszawie. Prezydent miasta w konsultacjach nad tak zwanym budżetem partycypacyjnym przewiduje możliwość głosowania osób niepełnoletnich - a wychodzi to na jaw kilka tygodni po tym jak politycy dość zgodnie skrytykowali pomysł udziału niepełnoletnich w wyborach, zgłaszany przez partię Jarosława Gowina.

Powrót autsajderów - czyli reprezentacja Jamajki na zimowych igrzyskach olimpijskich. Ćwierć wieku temu zrobili furorę w Calgary - potem udawało im się kilka razy na różnych zawodach - teraz jamajscy bobsleiści, bo to o nich mowa, mają duże szanse by wystąpić w Soczi. Ścigająca się na lodzie załoga z tropikalnej wyspy udowodniła, że wszystko jest możliwe.

Kolejny amerykański prezydent przyznaje, że palił marihuanę - Barack Obama potwierdził to w wywiadzie dla prestiżowego magazynu "New Yorker" - dodał też, że aczkolwiek palenia nie pochwala - to jego zdaniem jest mniej szkodliwe niż picie alkoholu. Taka opinii wśród polityków jest coraz bardziej popularna, o czym świadczy lawinowo już postępująca legalizacja marihuany w USA.

Barack Obama ma podobno w domu ciche dni, a w zasadzie: separację. Niedawne wspólne wakacje pary prezydenckiej na Hawajach miały być - zdaniem prasy - momentem zwrotnym: Michelle zdecydowała się odejść. Nie teraz i nie z hukiem - ale 50-letnia Pierwsza Dama Ameryki ma podobno dość.

Wstrząsająca historia z Ameryki - ze stanu Ohio gdzie ciągle wykonywana jest kara śmierci. Gwałciciel i morderca Dennis McGuire został stracony przez śmiertelny zastrzyk - tyle że w jego egzekucji po raz pierwszy użyto nowej mieszanki substancji. Skazaniec konał przez kwadrans.

Antoni Macierewicz pomysłem powołania komisji śledczej się nie przejmuje, i dalej wygłasza odważne sądy. Tym razem pomaga mu w tym prokuratura wojskowa, która ujawnia opinie policyjnych specjalistów. Czytamy w niej, że ani na wraku, zwłokach ani w miejscu katastrofy smoleńskiej nie odnaleziono materiałów wybuchowych. Ta zrozumiała i oczywista opinia, dla wojskowych już taką nie jest.

Ostra antynikotynowa polityka w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim - palacze muszą pracować dłużej lub zaakceptować niższe pensje. I co może na pierwszy rzut oka dziwić - reakcje urzędników z reguły są pozytywne: sami przyznają, ile tracą na tzw. dymka, ale przede wszystkim - rzucają palenie.

Antoni Macierewicz przed komisją śledczą? Ten pomysł zyskuje coraz więcej zwolenników. Popiera go Twój Ruch, SLD, dołącza też minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Pozostali nie mówią - nie. Komisja miałaby prześwietlić działalność Macierewicza szczególnie w sprawie likwidacji WSI i publikacji raportu, zwłaszcza, że śledztwo w tej sprawie prokuratura umorzyła, a pytań nadal jest wiele.

Bez emocji, bez skruchy, bez przeprosin. Tak zachowywał się Mariusz Trynkiewicz po zatrzymaniu przez milicję - mówi to uczestnik tej akcji. Janusz Sielski brał udział w poszukiwaniach, zatrzymaniu i śledztwie w sprawie Szatana z Piotrkowa - dziś o sprawie opowiada reporterowi "Polski i Świata" w miejscu odnalezienia zwłok trzech z czterech ofiar Mariusza Trynkiewicza.

Oto rewolucyjna terapia ciężkich uszkodzeń wzroku przy wykorzystaniu zmodyfikowanego genetycznie wirusa. Cierpiącym na dziedziczną ślepotę pacjentom wstrzyknięto do siatkówki wirusa-nosiciela ludzkiego genu, który zainfekował uszkodzone komórki oka, jednocześnie je lecząc.

Policja przygotowuje rożne scenariusze, zbiera dokumenty, analizuje - jednym słowem robi co może, by zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwo, kiedy zza krat wyjdzie Mariusz Trynkiewicz. Obaw jest sporo, jak najbardziej uzasadnionych, bo w dokumencie, do którego dotarł portal tvn24.pl, psycholodzy piszą, że bez dalszej terapii "Szatan z Piotrkowa" znów może kogoś skrzywdzić, a trudno ją prowadzić na wolności.

Watykan tłumaczy sie przed ONZ i zapewnia, że podjął liczne działania, by walczyć z pedofilią w Kościele i nie blokuje pracy wymiaru sprawiedliwości. To zdecydowana zmiana postawy, bo wcześniej duchowni twierdzili, że nie mają obowiązku informować, co dzieje sie za Spiżową Bramą i jak radzą sobie z księżmi - pedofilami.

Nawet 70 proc. telefonów na numer alarmowy 112 to żarty, wybryki i pomyłki - taki jest wynik analiz połączeń w województwie wielkopolskim. Ale gdzie indziej wcale nie jest dużo lepiej - mówią nam operatorzy numeru 112. Dowcipnisie blokują linie naprawdę potrzebującym, ale nie zawsze można ich za to pociągnąć do odpowiedzialności.

Wręczony publicznie kłopotliwy prezent, ale cięta riposta godna mistrza... dyplomacji. Rosyjski minister Siergiej Ławrow tylko na chwilę zapomniał języka w gębie, gdy od Johna Kerry'ego otrzymał kartofle. A że sprawa ma też polski wątek, Michał Sznajder pytał polskich dyplomatów i polityków, co ich zaskoczyło.

Precedensowy proces za rany odniesione na wojnie. Żołnierz chce w sumie trzech milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia za obrażenia jakich doznał podczas wybuchu miny w Afganistanie. Resort obrony już przyznał mu rekompensatę finansową i rentę, ale dużo niższej wartości.

Piłeś, nie jedź - to oczywiste, ale jedziesz i nie pisz - to już oczywiste dla wszystkich nie jest. A pisanie sms-ów w czasie jazdy samochodem rozprasza kierowcę do tego stopnia, że nie jest w stanie prowadzić. Najnowszy przykład i przestroga z USA. Można śmiało powiedzieć, że kierowcy cudem nic się nie stało.

Dzieci mają dzieci i jest to nawet 500 przypadków rocznie. Oznacza to, że częściej niż raz dziennie rodzice dowiadują się, że będą dziadkami. Najnowszy przykład to Starachowice, gdzie 12-latka zaszła w ciążę prawdopodobnie z o rok starszym kolegą. Policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie, ale to rodzice i szkoły powinni prowadzić edukację seksualną - mówią seksuolodzy.

Polityczny spór o nazwisko byłego wicepremiera w rządzie PiS, zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego. Noszą je dwie byłe żony polityka - również w polityce obecne. Ale z apelem, by jedna z nich z tego nazwiska zrezygnowała, wystąpili rodzice Gosiewskiego - tuż przed kampanią wyborczą do parlamentu europejskiego.

Dopiero co minister zdrowia i premier przyjmowali apel lekarzy o ułatwienia w leczeniu nowotworów, a dziś urzędnicy blokują budowę nowego szpitala onkologicznego w Warszawie. Inwestorem jest prywatna uczelnia, spornym miejscem - zabytkowa ruina. Poszło o wysokość budynku. W grze są już argumenty ostateczne jak głodówka.

Nie siejmy nienawiści i nie niszczmy inicjatyw charytatywnych - apeluje minister pracy i polityki społecznej i wylicza, że aż 92 procent pieniędzy zebranych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przeznaczanych jest na pomoc chorym, tylko osiem na koszty administracyjne. Twarde dane nie wszystkich jednak przekonują. Jak zatem działa WOŚP, której zarzuca się niegospodarność?