Rozłucki: to najtrudniejszy okres w historii warszawskiej giełdy

Rynki

Wiesław Rozłucki odwołany z rady nadzorczej GPW. Komentuje zmiany

- To najtrudniejszy okres w historii warszawskiej giełdy - komentuje Wiesław Rozłucki odwołany we wtorek z rady nadzorczej GPW. - Ten zły okres zaczął się od pseudoreformy OFE i właściwie potem był kontynuowany. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW odwołało we wtorek czterech członków rady nadzorczej giełdy, w tym Wiesława Rozłuckiego, który był pierwszym prezesem warszawskiego parkietu.

Rozłucki do wtorku pełnił funkcję prezesa Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pozostali odwołani członkowie rady nadzorczej GPW to: Andrzej Ladko, Waldemar Maj i Bogdan Klimaszewski.

GPW ważna dla gospodarki

Zdaniem wieloletniego prezesa GPW, gdy zestawimy nasz parkiet z porównywalnymi rynkami z Niemiec, Czech oraz Węgier, "to okazuje się, że indeksy giełdowe warszawskie najgorzej się zachowują w porównaniu z nimi, mimo dobrej sytuacji gospodarczej naszego kraju". - Widać, że brakuje zaufania do naszego rynku, do jego przyszłości - stwierdził Rozłucki. - Od paru lat domagam się i proszę, aby polski rząd, zarówno ten obecny, jak i poprzedni, wystąpił z deklaracja, że rynek jest ważny dla naszej gospodarki.

Nie ma rozwoju bez giełdy

- Jeśli ktoś myśli poważnie o rozwoju, to musi wykorzystać giełdę jako mechanizm do stymulowania tego rozwoju - uznał gość TVN24 Biznes i Świat, dodając, że ma nadzieję, że GPW, "która odgrywała czołową rolę w transformacji naszej gospodarki i w polityce gospodarczej" nigdy nie stanie się, tak jak to było w Pradze, "niechcianym dzieckiem transformacji".

Pierwszy prezes

Wiesław Rozłucki jest współzałożycielem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i jej pierwszym prezesem, który sprawował swoją funkcję w latach 1991-2006.

W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej. Następnie uzyskał tytuł doktora geografii ekonomicznej. Jest stypendystą British Council w London School of Economics w latach 1979-80.

W latach 1990-91 był doradcą Ministra Finansów, a następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych.

W przeszłości był także członkiem i przewodniczącym Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (1994-2006). Członkiem Rady Wykonawczej Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych - FESE oraz Komitetu Roboczego Światowej Federacji Giełd – WFE (1994-2006).

Członek rad nadzorczych spółek publicznych m. in.: Bank BPH, Orange Polska i TVN. Doradca banku inwestycyjnego Rothschild oraz funduszu private equity Warburg Pincus International. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskim L’Ordre National du Merite.

Nowa prezes

Wcześniej tego dnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW powołało prof. Małgorzatę Zaleską na nowego prezesa warszawskiej giełdy. Zastąpiła na tym stanowisku Pawła Tamborskiego, który zrezygnował z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 roku.

- I to na pewno jest dobra wiadomość - skomentował tę nominację Wiesław Rozłucki. - Dziś życzyłem pani prezes długiego, dwudziestoletniego stażu.

- Wszyscy ludzie, którzy są związani z giełdą mają do niej jakiś specjalny sentyment. I mam nadzieję, że pani prezes, która dotychczas była związana z bankowością, przyswoi sobie tę miłość, która jest niezbędnym warunkiem, żeby dobrze wykonywać pracę prezesa zarządu - dodał Rozłucki.

Autor: mb/gry//gal//km / Źródło: PAP