Rządy PiS to #dobryrok? Waluty drożeją, giełda tonie

TVN24 Biznes

TVN24 BiSRok rządu PiS. Waluty drożeją, giełda tonie

Hasło "dobry rok" podsumowujące pierwsze 12 miesięcy rządów PiS nie jest adekwatne do tego, co się działo na rynkach finansowych. Sprawdzamy, co w tym czasie zmieniło się na giełdzie i w notowaniach walut.

Premier Beata Szydło podsumowała rok rządów Prawa i Sprawiedliwości. Podkreśliła, że najwięcej zmian zaszło w gospodarce i podatkach. Jak na reformy reagowały rynki finansowe?

Spadek giełdy

Najważniejsze indeksy na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w ostatnim roku straciły na wartości. Indeks WIG po 12 miesiącach rządów PiS jest 1,51 proc. na minusie. Pod kreską jest też WIG20, skupiający największe spółki giełdowe, który zanurkował o aż o 10,42 proc. Obecny poziom jest najniższy od czasów kryzysu finansowego w 2008 i 2009 roku. O tym, że z polskiej giełdy "wyparowują" pieniądze już w maju pisał Bloomberg. Agencja wyliczyła, że w rok od wyborów prezydenckich firmy na GPW straciły na wartości aż 50 mld dolarów. Według Bloomberga, taki „zjazd” na wartości akcji jest dowodem na spadek zaufania na rynku, który swego czasu był postrzegany jak „raj pośród rozwijających się gospodarek”.

Wykres indeksu WIG20 w ostatnich 12 miesiącachstooq
Wykres indeksu WIG w ostatnich 12 miesiącachstooq.pl

Kolejne miesiące nie były lepsze. We wrześniu nastąpiła duża przecena akcji spółek energetycznych, słabo prezentowała się wycena także sektora bankowego. Analitycy obliczyli, że od kiedy władzę przejęło PiS do ostatniego tygodnia września 2016 r., strata na wartości spółek należących do Skarbu Państwa wyniosła 39 mld zł. Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion w rozmowie z tvn24bis.pl zwrócił wówczas uwagę na to, że utrata wartości przez największe spółki giełdowe to przypadek odosobniony, bowiem za granicą sytuacja była zupełnie odmienna.

Droższe waluty

W czasie rządów Beaty Szydło złoty osłabił się wobec najważniejszych walut. Polacy kupujący teraz dolary muszą zapłacić 4,08 zł, czyli o 2,9 proc. więcej niż 12 miesięcy temu. Jeszcze mocniej, bo o 3,95 proc. podrożało euro, za które dziś trzeba płacić 4,41 zł.

Ostatni rok niekorzystny był również dla tych, którzy muszą nabywać franki szwajcarskie, czyli głównie osób zadłużonych w helweckiej walucie. Otóż w ciągu rządów PiS ta waluta zdrożała 4,37 proc. i obecnie kosztuje 4,10 zł.

Para walut USD/PLN w ostatnich 12 miesiącachstooq.pl
Para walut EUR/PLN w ostatnich 12 miesiącachstooq
Para walut CHF/PLN w ostatnich 12 miesiącachstooq

Beata Szydło podsumowuje rok rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zobacz wideo:

Autor: msz//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Tagi:
Raporty: