Miedź drożeje. Po danych z Chin

Rynki

pixabay (CC 0 1.0)Rosną ceny miedzi

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych o PKB Chin - podają maklerzy. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 4.405,00 USD za tonę, po zwyżce o 0,6 proc.

Drożeją też inne metale przemysłowe, bo dane o PKB Chin w IV kw. 2015 były zbliżone do ocen analityków.

Dane z Chin

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2015 r. o 6,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. To najsłabszy wynik od globalnej recesji w 2009 r., ale analitycy spodziewali się zbliżonych danych - wzrostu PKB o 6,9 proc. po wzroście w III kw. o 6,9 proc. Kdk PKB wzrósł w IV kw. o 1,6 proc. po wzroście w III kw. o 1,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,8 proc.

Blisko celu

W 2015 r. PKB wzrósł o 6,9 proc. - najsłabiej od 1990 roku. Target chińskiego rządu wynosił 7,0 proc. Analitycy zwracają jednak uwagę, że dane o chińskim PKB są blisko celu wyznaczonego przez chińskie władze. - Musimy zachować cierpliwość - mówi Helen Lau, analityczka Argonaut Securities (Asia) Ltd. w Hongkongu. - Chiny mają nadal pole do obniżki stóp procentowych - dodaje. To pobudziłoby wzrost w gospodarce. Lu zwraca uwagę, że kluczowa dla rynków metali jest sprawa powrotu inwestowania na chińskim rynku budowlanym, bo to będzie oznaczać wzrost popytu na metale przemysłowe, w tym miedź.

Chińskie PKB rośnie o 6,9 proc.TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)