Cena złota przebiła kolejny poziom. Dwie przyczyny

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Czemu inflacja jest tak wysoka? Prof. Chłoń-Domińczak: splot różnego rodzaju okoliczności, błędów także
Czemu inflacja jest tak wysoka? Prof. Chłoń-Domińczak: splot różnego rodzaju okoliczności, błędów takżeTVN24
wideo 2/6
TVN24Czemu inflacja jest tak wysoka? Prof. Chłoń-Domińczak: splot różnego rodzaju okoliczności, błędów także

W poniedziałek cena złota przebiła poziom dwa tysiące dolarów za uncję. Zdaniem eksperta PKO BP Tomasza Niewińskiego to efekt spadku zaufania w sektorze bankowym oraz przekonania rynku, że Fed w obliczu ryzyka kryzysu finansowego przestanie podwyższać stopy.

W poniedziałek rano cena złota przebiła poziom 2 tys. dolarów za uncję. Tymczasem jeszcze na początku miesiąca złoto kosztowało nieco ponad 1,8 tys. dolarów. Zdaniem eksperta banku PKO BP Tomasza Niewińskiego na wzrost ceny złota złożyło się kilka czynników.

Ekspert: możemy mówić o kryzysie zaufania w sektorze bankowym

- To jeszcze nie jest powtórka z 2008 roku, ale po ostatnich wydarzeniach wokół SVB czy Credit Suisse można mówić o kryzysie zaufania w sektorze bankowym. To zaś sprawia, że rynek zmienił oczekiwania co do tempa podwyżek stóp procentowych w USA. Jastrzębie wypowiedzi J. Powella sprzed dwóch tygodni zeszły na dalszy plan, spadły oczekiwania względem podwyżki o 25 pkt bazowych. Dziś głównym scenariuszem według rynku kontraktów terminowych na Fed funds jest pozostawienie przez FOMC stóp procentowych bez zmian na posiedzeniu 21-22 marca - powiedział PAP Tomasz Niewiński.

Jego zdaniem na wycenę złota wpływa także spadek rentowności obligacji amerykańskich.

Notowania cen złotaStooq

Spadek rentowności obligacji

- Do tego dochodzi spadek rentowności obligacji skarbowych indeksowanych inflacją w USA – realnych stóp procentowych. Przykładowo, w pierwszej dekadzie marca rentowności 10-letnich TIPS-ów sięgały 1,7 proc., teraz spadły w okolice 1,2 proc., to jest duży ruch. A cena złota bywa silnie powiązana z realnymi stopami procentowymi – kiedy te rosną, cena złota maleje, a kiedy one maleją, złoto drożeje - wyjaśnił ekspert PKO BP.

W opinii Niewińskiego nie można wykluczyć przebicia przez ceny złota ubiegłorocznych szczytów - okolic 2070 dolarów za uncję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości