TVN24 Biznes | Pieniądze

Ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. Kolejny miesiąc z rzędu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Adam Glapiński o stopach procentowych i inflacji
Adam Glapiński o stopach procentowych i inflacjiNBP
wideo 2/6
NBPAdam Glapiński o stopach procentowych i inflacji

Ceny w Polsce w lutym wzrosły o 3,6 procent rok do roku - to najwyższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Na kolejnych miejscach znalazły się Węgry i Rumunia.

Kolejny miesiąc z rzędu najwyższy wzrost cen w UE odnotowano w Polsce - w styczniu również wynosił 3,6 procent Z danych Eurostatu wynika, że ceny konsumpcyjne w lutym w strefie euro wzrosły o 0,9 procent rok do roku - tyle samo co w lutym. W przypadku całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 1,3 procent w lutym, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 1,2 procent.

Inflacja w UE - luty 2021PAP

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO

Wzrost cen w Unii Europejskiej

Eurostat podał, że największy spadek cen zanotowano w Grecji (-1,9 proc.), Słowenii (-1,1 proc.) i na Cyprze (0,9 proc.). Z drugiej strony największy wzrost odnotowano w Polsce (3,6 proc.), na Węgrzech (3,3 proc.) i w Rumunii (2,5 proc.)

Z danych Eurostatu wynika, że w porównaniu z grudniem ceny obniżyły się w 7 krajach członkowskich, a wzrosły w 20.

Na terenie strefy euro największy skok wskaźnika inflacyjnego odnotowano w przypadku usług (+0,55 punktu procentowego), jedzenia, alkoholu i tytoniu (+0,29 punktu procentowego), nieenergetycznych dóbr przemysłowych (+0,26 punktu procentowego), oraz energii (-0,15 punktu procentowego).

Nieco inne dane, ze względu na odmienną metodologię, podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) obliczane są przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - podawanej przez GUS - tylko z wydatków budżetów domowych.

W połowie marca GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2021 roku wzrosły o 2,4 proc. rdr i 0,5 proc. mdm.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości