TVN24 Biznes | Pieniądze

Wzrost cen w Polsce najwyższy w całej Unii Europejskiej. Najnowsze dane

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o stopach procentowych i inflacjiNBP
wideo 2/6
NBPAdam Glapiński o stopach procentowych i inflacji

Ceny w Polsce w styczniu wzrosły o 3,6 procent, najwięcej w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Na kolejnych miejscach znalazły się Węgry i Czechy.

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO

Z danych Eurostatu wynika, że ceny w styczniu w strefie euro wzrosły o 0,9 procent rok do roku, w porównaniu do spadku o 0,3 procent w grudniu. Rok wcześniej wskaźnik wynosił 1,4 procent.

W przypadku całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 1,2 procent w styczniu, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 0,3 procent. Rok wcześniej wzrost cen osiągnął poziom 1,7 procent.

Wzrost cen w Unii Europejskiej

Eurostat podał, że największy spadek cen zanotowano w Grecji o -2,4 procent, Słowenii o -0,9 procent i na Cyprze o -0,8 procent. Z drugiej strony największy wzrost odnotowano w Polsce o 3,6 procent, na Węgrzech o 2,9 procent i w Czechach o 2,2 procent.

Z danych Eurostatu wynika, że w porównaniu z grudniem inflacja obniżyła się w 3 krajach członkowskich i wzrosła w 18.

Na terenie strefy euro największy skok wskaźnika inflacyjnego odnotowano w przypadku usług (+0,65 punktu procentowego), nieenergetycznych dóbr przemysłowych (+0,37 punktu procentowego), jedzenia, alkoholu i tytoniu (+0,30 punktu procentowego) oraz energii (-0,41 punktu procentowego).

PAP/Maciej Zieliński

Nieco inne dane, ze względu na odmienną metodologię, podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) obliczane są przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - podawanej przez GUS - tylko z wydatków budżetów domowych.

W połowie lutego GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2021 roku wzrosły rok do roku o 2,7 procent

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock