Jego ceny wzrosną o nawet 500 procent. Jeśli spełni się czarny scenariusz

Pieniądze


Jak się okazuje na referendum we Włoszech można zarobić. Wszystko za sprawą cen złota, które jak wynika z analiz amerykańskiego portalu The Arora Report, mogą wyraźnie wzrosnąć w najbliższych dniach, jeśli obywatele odrzucą propozycje zmian autorstwa premiera Matteo Renziego.

CZYTAJ PIĘĆ RZECZY, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O REFERENDUM WE WŁOSZECH

Zdaniem ekspertów z portalu The Arora Report, złoto przy okazji niedzielnego referendum na Półwyspie Apenińskim trzeba zaliczyć do inwestycji z koszyka tzw. smart money, czyli pieniędzy mądrze zainwestowanych.

Jak wynika z ich prognoz, jeśli większość obywateli biorących udział w głosowaniu odrzuci propozycje zmian konstytucyjnych autorstwa premiera Matteo Renziego wówczas ceny złota mogą wzrosnąć o 40 do nawet 80 dolarów. I to w ciągu najbliższych 7-10 dni.

To ich zdaniem dobry sposób na zabezpieczenie przed negatywnym wynikiem włoskiego referendum. Jak czytamy, inwestorzy powinni rozważyć zakup SPDR Gold Trust ETF GLD oraz Direxion Daily Gold Miners Index Bull 3x Shares ETF NUGT.

Notowania tych drugich w przypadku wygranej przeciwników reformy konstytucyjnej mogą wzrosnąć o nawet 500 proc.

Z drugiej strony, należy pamiętać o ryzyku. Jeśli Włosi w większości powiedzą bowiem "tak", wówczas ceny złota mogą spaść o 10-20 dolarów.

O referendum

We Włoszech trwa referendum konstytucyjne, które zadecyduje o przyszłości rządu Matteo Renziego i życia politycznego kraju. Głosowanie potrwa do godziny 23.

Referendum odbywa się osiem miesięcy po przyjęciu rządowej ustawy wprowadzającej 47 zmian w ustawie zasadniczej. Poprawki dotyczą konstytucji, muszą więc zostać zatwierdzone w takim głosowaniu. Frekwencja nie decyduje o jego ważności, ale - jak się przypuszcza - może być dość wysoka ze względu na duże zainteresowanie obywateli.

Pytanie na jakie odpowiedzi udzielają Włosi brzmi następująco: "Czy aprobuje Pan/Pani tekst ustawy konstytucyjnej dotyczącej rozporządzenia o zniesieniu równorzędnej dwuizbowości, zmniejszenia liczby parlamentarzystów, ograniczenia kosztów funkcjonowania instytucji, likwidacji Krajowej Rady Ekonomii i Pracy, rewizji piątego paragrafu II części Konstytucji?". Wspomniany paragraf dotyczy podziału terytorialnego na regiony, prowincje i gminy oraz kompetencji ich władz.

Zobacz materiał o referendum we Włoszech (02.11.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: Market Watch