Kolejne podwyżki stóp takie jak w marcu? Członek Rady Polityki Pieniężnej odpowiada

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński: cała RPP jest zdeterminowana do obniżenia inflacji do celu (wideo z 9 marca 2022)
Glapiński: cała RPP jest zdeterminowana do obniżenia inflacji do celu (wideo z 9 marca 2022)
wideo 2/4
Glapiński: cała RPP jest zdeterminowana do obniżenia inflacji do celu

Główna stopa procentowa NBP jest na najwyższym poziomie od lutego 2013 roku. Kolejna podwyżka podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wydaje się przesądzona. - Gdy spotkamy się w kwietniu, będziemy już wiedzieli nieco więcej (o skutkach ataku Rosji na Ukrainę - red.). I wtedy będzie miejsce na dyskusję o skali podwyżki - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas marcowego posiedzenia zdecydowała o szóstej z rzędu podwyżce referencyjnej stopy procentowej - o 75 punktów bazowych do 3,50 procent. To najwyższy poziom od lutego 2013 roku. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 6 kwietnia.

Ludwik Kotecki w rozmowie z "Rz" był pytany, czy należy oczekiwać, że kolejne podwyżki stóp będą tej samej wielkości co marcowa. - Mamy do czynienia z ogromną niepewnością. Marcowe posiedzenie RPP było pod tym względem wyjątkowe, odbyło się kilkanaście dni po wybuchu wojny w Ukrainie, a o jej skutkach niewiele było wiadomo. To przemawiało za pewną ostrożnością, ale z drugiej strony uczestnicy rynku finansowego oczekiwali, że RPP zdecyduje się na dużą zmianę - wskazał członek Rady.

Kotecki ma nadzieję, że "niepewność będzie stopniowo opadała". - Gdy spotkamy się w kwietniu, będziemy już wiedzieli nieco więcej. I wtedy będzie miejsce na dyskusję o skali podwyżki. Bo co do tego, że o podwyżce będzie mowa, w mojej opinii nie ma wątpliwości - powiedział.

Czytaj więcej: Jaki będzie szczyt podwyżek stóp procentowych? Prognozy i wyliczenia rat kredytów

Większość ekonomistów uważa, że stopa referencyjna NBP dojdzie do 5 procent.

PAP/Maciej Zieliński

Inflacja w Polsce

Na początku marca br. Narodowy Bank Polski opublikował projekcję inflacji i wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Z prognoz banku centralnego wynika, że inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8 procent, w 2023 roku znajdzie się na poziomie 9 procent, a w 2024 roku wyniesie 4,2 procent. Z kolei wzrost gospodarczy w 2022 roku ma wynieść 4,4 procent.

- Moim zdaniem projekcja przeszacowuje tempo wzrostu PKB - choć bardzo chciałbym, żeby to analitycy NBP mieli rację - ale nie docenia też zagrożenia inflacją. Przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana do końca roku, moim zdaniem inflacja będzie przekraczała w tym roku znacznie 9 procent - powiedział Kotecki.

W jego ocenie podwyżki stóp w Polsce rozpoczęły się za późno. - Nie jest prawdą, że tak wysoka inflacja to wyłącznie efekt wzrostu cen surowców. Mamy istotny krajowy komponent inflacji i z nim właśnie należy walczyć. Z tej perspektywy patrząc, podwyżki stóp w Polsce rozpoczęły się moim zdaniem za późno - ocenił w rozmowie z "Rz" członek RPP, dodając, że "im później się zacieśnianie polityki pieniężnej zaczęło, tym musi ono być silniejsze". - Tym bardziej że mamy i będziemy mieli dodatkowo ekspansywną politykę fiskalną. Wskutek wojny w Ukrainie ta polityka zostanie wyraźnie rozluźniona w stosunku do 2021 roku, to znaczy deficyt sektora finansów publicznych w relacji do PKB wzrośnie - powiedział.

- Już przed wojną Polski Ład oraz tarcza antyinflacyjna zwiększały deficyt finansów publicznych. A teraz jeszcze rząd będzie ponosił wydatki na pomoc dla uchodźców i zwiększy nakłady na zbrojenia. To będzie podbijało tę inflację pochodzenia krajowego, a RPP będzie musiała brać na siebie większy ciężar walki z tym zjawiskiem, niż gdyby polityka fiskalna była zacieśniana - dodał.

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w lutym 2022 roku wyniosła 8,5 procent, licząc rok do roku.

PAP

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości