Kryterium dochodowe w 500 plus? Minister odpowiada

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/7
Radiowa JedynkaMaląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że program Rodzina 500 plus będzie nadal programem powszechnym. Jak mówiła w radiowej Jedynce, nie jest przewidywana zmiana mająca na celu wprowadzenie kryterium dochodowego.

Marlena Maląg, która była gościem radiowej Jedynki, powiedziała, że "program Rodzina 500 plus będzie realizowany jako program powszechny".

- A więc kryterium dochodowe - rzeczywiście w przestrzeni publicznej pojawiały się informacje, że zostanie wprowadzone - tutaj nie przewidujemy takiej zmiany - zapewniła szefowa MRiPS.

Nowe wnioski

Obecnie trwa składanie wniosków o przyznanie świadczenia z programu Rodzina 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on od 1 czerwca 2021 roku i będzie trwał 31 maja 2022 roku.

Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy jest złożenie nowego wniosku. Wnioski można składać drogą elektroniczną (Empatia, bankowość elektroniczna, PUE ZUS) lub osobiście w urzędzie albo za pośrednictwem poczty.

W przypadku wniosków złożonych w maju i czerwcu, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w ciągu maksymalnie 3 miesięcy. Gmina uwzględniając liczbę wniosków oraz możliwości organizacyjne może jednak rozpatrywać wnioski i wypłacać świadczenia w terminach krótszych niż maksymalnych terminach ustawowych.

Jednocześnie należy pamiętać, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 roku gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Natomiast jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2021 roku, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowy Ład

Świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Minister przypomniała, że do rodzin trafiło z tego programu już ponad 140 mld zł.

W sobotę odbędzie się prezentacja Nowy Ład, czyli nowego programu PiS. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że w ramach Nowego Ładu zostanie przedstawiona kontynuacja programu Rodzina 500 plus.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami program ma się składać z obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Tagi:
Raporty: