Rodzina 500 plus

  29 marca 2016

  Na długą metę jesteśmy skazani na depopulację, chyba że otworzymy szerzej granice - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes dr hab. Piotr Szukalski z Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem wydaje się nieuniknione, że wrócimy do rozmowy o reformie systemu emerytalnego. - Utrzymanie obecnych parametrów musi prowadzić albo do wzrostu obciążeń dla pracujących, albo spadku średniej wysokości wypłacanych świadczeń emerytalnych - wskazał.

  Wzrost cen powoduje, że za 500 plus możemy kupić mniej towarów i usług niż rok czy dwa lata temu. O kwestię podwyżki świadczenia wychowawczego, tak aby zachować jego realną wartość, była pytana w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Póki co nie planujemy waloryzacji świadczenia 500 plus - stwierdziła szefowa MRPiPS.

  We wrześniu blisko 6,5 miliona dzieci miało przyznane świadczenie z programu Rodzina 500 plus - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa. Resort podał, że po rozszerzeniu programu do świadczenia uprawnionych może być nawet 6,8 miliona dzieci.

  Ponad 2 miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie w 2018 roku - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska). Oznacza to wzrost o około 422 tysiące osób w porównaniu do roku wcześniej. Według Komitetu, potrzebna jest waloryzacja między innymi świadczenia Rodzina 500 plus.

  Wypłaty 500 plus we wrześniu Warszawa zrealizowała w stu procentach - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wcześniej minister finansów Jerzy Kwieciński poinformował, że podpisał zwiększenie planu wydatków dla wojewodów na wypłaty tych świadczeń w październiku.

  Wszystkie pieniądze, które są potrzebne po to, by to 500 plus w Warszawie było wypłacane, zostały przekazane władzom miasta - powiedział w poniedziałek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. To reakcja na słowa Rafała Trzaskowskiego, który mówił o braku środków na finansowanie świadczenia. Prezydent Warszawy stwierdził, że "pieniądze na 500 plus są przekazywane w ostatniej chwili" oraz że "wszystkie samorządy mają ten sam problem".

  Od początku funkcjonowania, czyli od kwietnia 2016 roku, do 31 lipca na program Rodzina 500 plus wydano 77 miliardów złotych - podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej we wpisie na Twitterze.

  Wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych dokumentów. Nie ma obowiązku między innymi dostarczenia orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka - przypomina ministerstwo rodziny.

  Ponad 2,6 miliona - tyle wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus złożono w lipcu przez internet. Ponadto wpłynęło ponad 1,6 miliona wniosków w ramach programu Dobry start - wynika z informacji podanych przez minister rodziny Bożeny Borys-Szopy. - Możemy z dumą ogłosić, że rodziny razem z nami budują Polskę cyfrową - powiedziała.

  Od 1 sierpnia będzie można wystąpić o świadczenie 500 plus drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. - I to też jest bardzo dobre rozwiązanie - stwierdziła we wtorek w Zabrzu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.