Rodzina 500 plus

  29 marca 2016

  Na długą metę jesteśmy skazani na depopulację, chyba że otworzymy szerzej granice - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes dr hab. Piotr Szukalski z Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem wydaje się nieuniknione, że wrócimy do rozmowy o reformie systemu emerytalnego. - Utrzymanie obecnych parametrów musi prowadzić albo do wzrostu obciążeń dla pracujących, albo spadku średniej wysokości wypłacanych świadczeń emerytalnych - wskazał.

  Wzrost cen powoduje, że za 500 plus możemy kupić mniej towarów i usług niż rok czy dwa lata temu. O kwestię podwyżki świadczenia wychowawczego, tak aby zachować jego realną wartość, była pytana w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Póki co nie planujemy waloryzacji świadczenia 500 plus - stwierdziła szefowa MRPiPS.

  We wrześniu blisko 6,5 miliona dzieci miało przyznane świadczenie z programu Rodzina 500 plus - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa. Resort podał, że po rozszerzeniu programu do świadczenia uprawnionych może być nawet 6,8 miliona dzieci.

  Ponad 2 miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie w 2018 roku - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska). Oznacza to wzrost o około 422 tysiące osób w porównaniu do roku wcześniej. Według Komitetu, potrzebna jest waloryzacja między innymi świadczenia Rodzina 500 plus.

  Wypłaty 500 plus we wrześniu Warszawa zrealizowała w stu procentach - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wcześniej minister finansów Jerzy Kwieciński poinformował, że podpisał zwiększenie planu wydatków dla wojewodów na wypłaty tych świadczeń w październiku.

  Wszystkie pieniądze, które są potrzebne po to, by to 500 plus w Warszawie było wypłacane, zostały przekazane władzom miasta - powiedział w poniedziałek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. To reakcja na słowa Rafała Trzaskowskiego, który mówił o braku środków na finansowanie świadczenia. Prezydent Warszawy stwierdził, że "pieniądze na 500 plus są przekazywane w ostatniej chwili" oraz że "wszystkie samorządy mają ten sam problem".

  Od początku funkcjonowania, czyli od kwietnia 2016 roku, do 31 lipca na program Rodzina 500 plus wydano 77 miliardów złotych - podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej we wpisie na Twitterze.

  Wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych dokumentów. Nie ma obowiązku między innymi dostarczenia orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka - przypomina ministerstwo rodziny.

  Ponad 2,6 miliona - tyle wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus złożono w lipcu przez internet. Ponadto wpłynęło ponad 1,6 miliona wniosków w ramach programu Dobry start - wynika z informacji podanych przez minister rodziny Bożeny Borys-Szopy. - Możemy z dumą ogłosić, że rodziny razem z nami budują Polskę cyfrową - powiedziała.

  Od 1 sierpnia będzie można wystąpić o świadczenie 500 plus drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. - I to też jest bardzo dobre rozwiązanie - stwierdziła we wtorek w Zabrzu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

  W czerwcu 2019 roku urodziło się 28,2 tysiąca dzieci - poinformował na Twitterze ekonomista Rafał Mundry, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jak dodał, suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy jest najmniejsza od października 2016 roku. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, prognozy rządu odnośnie liczby urodzeń na 2019 rok związane z programem 500 plus mogą się nie sprawdzić.