TVN24 Biznes | Pieniądze

Pomoc finansowa dla sprzedawców kwiatów. Agencja usunęła komunikat ze strony

TVN24 Biznes | Pieniądze

Aktualizacja:
Autor:
mb
Źródło:
PAP
Pomoc dla sprzedawców kwiatów i zniczyTVN24
wideo 2/5
TVN24Pomoc dla sprzedawców kwiatów i zniczy

Ze stron Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zniknął komunikat w sprawie zasad pomocy finansowej dla producentów i sprzedawców chryzantem doniczkowych. Zamiast szczegółów tego rozwiązania, możemy teraz przeczytać, że zasady udzielenia pomocy "zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że w okresie 31 października - 2 listopada zamknięte będą cmentarze w całym kraju. Szef rządu zapowiedział też, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu.

Komunikat w tej sprawie w niedzielę zamieściła na swojej stronie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W poniedziałek przed południem pierwotna treść zniknęła ze strony. Zamiast tego pojawiła się informacja o tym, że zasady "zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu".

"Uprzejmie informujemy, że zasady udzielenia pomocy producentom i sprzedawcom kwiatów, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu" - czytamy w nowym komunikacie ARiMR.

Poniżej przedstawiamy szczegóły pomocy, o których Agencja informowała w pierwotnym komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Dla kogo?

Z niedzielnego komunikatu wynikało, że pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które poniosły straty w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada.

"Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Jak skorzystać z pomocy?

ARiMR podała, że aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca będzie musiał wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania.

Jak informowano, dokument będzie trzeba złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

Wysokość wsparcia

Agencja przekazała, że wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 roku.

Odbiór chryzantem

ARiMR ma ogłosić na swojej stronie internetowej informacje o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. W związku z tym zainteresowane podmioty mają przygotować zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Jak informowano w niedzielnym komunikacie, zgłoszenia do 12 listopada muszą zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów.

Następnie kierownik biura powiatowego Agencji ma wskazać miejsce odbioru chryzantem oraz niezwłocznie informuje posiadacza kwiatów o zamiarze odbioru należących do niego chryzantem przez zainteresowany podmiot. "Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu" - zaznaczono.

Pozostałe chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada, będą musiały zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. "Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem" - informowała Agencja.

"Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Autor:mb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: