Przegląd prasy: "500 plus" dla emerytów. Rafalska zdradza szczegóły, kto i ile może dostać

Pieniądze

Premier Szydło o dodatkach dla emerytówtvn24
wideo 2/3

Decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy między innymi od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego - powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Elżbieta Rafalska kierująca Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Mamy przygotowane różne warianty wypłaty świadczenia jednorazowego w wysokości - w zależności od osiąganych dochodów - od 300 do 500 zł. Ich koszty wynoszą od 2,5 miliarda do 5 miliardów złotych - powiedziała Rafalska.

Kto dostanie?

Jak dodała, najbardziej prawdopodobny wariant - który nie jest jeszcze przesądzony - zakłada, że świadczenie dostanie każdy, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł.

- W tej grupie znalazłyby się też osoby pobierające rentę socjalną lub świadczenia przedemerytalne. Szacujemy, że takie jednorazowe dodatki otrzymałoby ponad 6 mln osób, w tym ponad 4 mln pobierających świadczenie z FUS i wszyscy z KRUS. Koszt takiego rozwiązania zawierałby się między 2,7 miliarda złotych a 3,4 miliarda złotych - powiedziała szefowa MRPiPS. Wyjaśniła, że w takim wariancie osoby, których emerytura zawiera się między 1000 a 1500 zł otrzymałyby 400 zł, 300 zł dostaliby pozostali, których świadczenie nie przekracza 2 tys. zł.

- To jest jeden z wariantów, choć byłoby dobrze, gdyby 500 zł mogły dostać osoby o emeryturach do 1500 zł. Wszystko jednak zależy od tego, na co nas będzie stać za rok - mówi w "DGP" Rafalska.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock