Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Oto sześć rzeczy, które musisz wiedzieć

[object Object]
Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanieTVN24 BiS
wideo 2/3

Zakup mieszkania to dla wielu najpoważniejsza inwestycja w życiu, dlatego warto postarać się, aby transakcja przebiegła bezpiecznie. Oto sześć kroków, które zminimalizują ryzyko potknięcia przy zakupie wymarzonych czterech kątów od dewelopera.

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. sprzedaż nowych mieszkań wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o jedną czwartą. Trzech największych deweloperów przekroczyło granicę 2,5 tys. zakontraktowanych lokali, a kilka mniejszych spółek zanotowało wzrosty przekraczające 50 proc. rok do roku.

Popyt na nowe mieszkania nie maleje, a deweloperzy robią wszystko, by go zaspokoić. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęli oni budowę prawie 102 tys. lokali, co jest najwyższym wynikiem w historii. Co znamienne, na najwyższym poziomie jest też liczba mieszkań oddanych do użytkowania (86 tys.) oraz uzyskanych pozwoleń na budowę kolejnych (129,5 tys.).

Krótki poradnik, jak kupić mieszkanie od dewelopera, przygotował Home Broker.

1. Sprawdź, gdzie kupujesz

Lokalizacja jest, obok ceny, kluczowym czynnikiem przy zakupie mieszkania. Ma ona ogromne znaczenie dla komfortu życia, wpływa na bezpieczeństwo i czas, jaki trzeba będzie poświęcać na codzienne dojazdy do pracy czy szkoły. Warto jednak pamiętać, że mieszkanie czy dom to zakup na długie lata i tak naprawdę dzisiejszy stan okolicy i dróg dojazdowych ma mniejsze znaczenie niż to, jak będzie się to zmieniało na przestrzeni lat.

Zgodnie z ustawą deweloperską, firma sprzedająca nowe mieszkania ma obowiązek przygotowania tzw. prospektu informacyjnego i zawarcia w nim szczegółowych informacji o planowanych w promieniu kilometra inwestycjach takich jak budowa dróg, torów kolejowych, oczyszczalni ścieków i innych obiektów obniżających komfort życia. Warto jednak poświęcić też własny czas i przeprowadzić dodatkowe śledztwo, analizując plan zagospodarowania przestrzennego, czy pomysły gminy na przyszłe inwestycje.

2. Sprawdź, od kogo kupujesz

Tym, czego obawiają się kupujący, jest zakup od nierzetelnego dewelopera. Choć ustawa deweloperska i rachunki powiernicze pomagają uniknąć utraty pieniędzy, ale zdrowia utraconego przez stres związany z upadkiem dewelopera nic nie zwróci, a nawet jeśli odzyskamy pieniądze, to nadal nie będziemy mieli mieszkania.

Dlatego wnikliwe prześwietlenie firmy deweloperskiej jest jednym z kluczowych kroków, jakie należy wykonać. Relatywnie najłatwiej zrobią to osoby kupujące od dużej firmy notowanej na giełdzie. Spółki takie mają obowiązek publikowania raportów wynikowych, a ich sytuacja jest analizowana i komentowana przez uczestników rynku. Zebranie jak największej ilości opinii powinno pomóc w wyrobieniu sobie własnego zdania. Poza wynikami finansowymi warto przyjrzeć się zrealizowanym już przez firmę inwestycjom. Stan bloku po kilku latach od wybudowania pokaże jakość wykonania, a rozmowa z jego mieszkańcami może wyjaśnić wiele w temacie uczciwości dewelopera.

3. Sprawdź, co kupujesz

Potencjalny nabywca mieszkania powinien zweryfikować grunt, na którym zostało (lub zostanie) postawione osiedle. Informacje te są do znalezienia w księdze wieczystej, aby do niej zajrzeć nie trzeba już jechać do sądu, wystarczy dostęp do internetu. Jeśli deweloper jest właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym działki, to dobrze, ale w przypadku użytkowania wieczystego należy liczyć się z ryzykiem wzrostu opłat. Instytucja ta ma zostać zlikwidowana, ale zamiana na prawo własności będzie kosztować.

W księdze wieczystej warto też sprawdzić, czy działka lub budynek nie są obciążone służebnością lub hipoteką inną niż ta na budowę.

4. Sprawdź, jak płacisz

Choć większość inwestycji sprzedawanych dziś jest objęta rachunkiem powierniczym, to zawsze warto ten fakt zweryfikować. Co daje takie dodatkowe zabezpieczenie? To specjalny rachunek bankowy, na który kupujący wpłaca pieniądze, ale do dewelopera trafiają one dopiero w miarę postępu prac. Dzięki temu środki kupujących nie mogą zostać zdefraudowane przez nieuczciwego dewelopera.

5. Sprawdź, co podpisujesz

Od wiosny 2012 r. obowiązuje tak zwana ustawa deweloperska, która wprowadziła obowiązek podpisywania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, a kosztami strony mają dzielić się po połowie. Umowa deweloperska nie jest umową kupna-sprzedaży, pełni funkcję, którą wcześniej realizowała umowa przedwstępna: zobowiązuje strony do przeprowadzenia transakcji w przyszłości, zawiera m.in. kary umowne grożącej każdej ze stron za niedotrzymanie jej.

Kupujący powinien zwrócić uwagę, by umowa zawierała jak najwięcej detali dotyczących nieruchomości i transakcji. Od daty ukończenia budowy i przeniesienia prawa własności, poprzez jak najdokładniej opisany standard wykończenia, aż do otoczenia budynku.

Im więcej szczegółów będzie w umowie, tym interesy klienta będą lepiej zabezpieczone, gdyż w przypadku nie wywiązania się przez dewelopera z zobowiązania, to na podstawie zapisów umowy przedwstępnej klient może dochodzić swoich praw w sądzie.

6. Sprawdź, co otrzymujesz

Odbiór mieszkania jest ostatnim punktem do odhaczenia na liście, ale nie wolno go lekceważyć. Odbiór techniczny oznacza weryfikację jakości wykonania mieszkania i sprawdzenie, czy budowlańcy nie dopuścili się fuszerki. Wymaga to co najmniej podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa, warto więc zainwestować kilkaset złotych w fachowca, który uda się z kupującym do mieszkania i doświadczonym okiem spojrzy na lokal. Potem wystarczy tylko odebrać klucze i spisać liczniki (abyśmy nie ponosili kosztów niepotrzebnych).

Autor: tol/g / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pexels (CC0)

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP