"Węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"

Źródło:
TVN24, PAP
"Żadna węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"
"Żadna węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"TVN24
wideo 2/4
"Żadna węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"TVN24

- My mamy bardzo jasne cele prezydencji. Z jednej strony to są kwestie bezpieczeństwa i bycie adwokatem obrony Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji, ale też mamy bardzo ważną misję, czyli negocjowanie kolejnej perspektywy finansowej - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ministra Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła w "Faktach po Faktach", że Polska ma "bardzo jasne cele prezydencji" w Unii Europejskiej, takie jak kwestie bezpieczeństwa, wspierania Ukrainy, a także negocjowanie kolejnej perspektywy finansowej.

Pełczyńska-Nałęcz o polskiej prezydencji

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zaczyna się 1 stycznia 2025 roku i potrwa tradycyjnie pół roku.

- To jest ważne też z perspektywy mojego ministerstwa, czyli przyszłych funduszy europejskich, przyszłych funduszy spójności, to się wszystko będzie działo w najbliższych miesiącach i żadna węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów - podkreśliła ministra funduszy i polityki regionalnej.

Jej zdaniem "gospodarka to jest siła, ale nie można poświęcać kwestii bezpieczeństwa i kwestii suwerenności dla krótkowzrocznych celów gospodarczych i to jest niestety to, co dzisiaj widzimy w środku Węgier i Słowacji".

Według ministry funduszy Słowacja może uznać, że współpraca z prezydentem Rosji Władimirem Putinem może się opłacać.

- Dobry przyjaciel, dobry współpracownik, obiecał gaz, będzie lepiej. Są takie grupy ludzi, partii, narracji w Europie. Trzeba też sobie zdawać sprawę, że cały czas idzie wojna informacyjna i Rosja tę propagandę sieje po całej Europie przez media społecznościowe, przez swoje skorumpowane media i agentów. To się naprawdę cały czas dzieje - stwierdziła.

"W połowie 2025 roku powiemy, co udało się uratować"

- Dwa lata opóźnienia, rok realizacji, bo pierwszy wniosek podpisałam dokładnie 15 grudnia 2023 roku, więc no można powiedzieć, że to jest 12 miesięcy i kilka dni i w ciągu tych 12 miesięcy my przekroczyliśmy półmetek, jeśli chodzi o składanie wniosków - powiedziała ministra, odnosząc się do kwestii Krajowego Planu Odbudowy.

Dodała, że "w połowie przyszłego roku będziemy mniej więcej w stanie powiedzieć, co się udało uratować, a co niestety jest nierealizowalne".

- Dzisiaj podpisałam 4. i 5. wniosek (...). Czy nadrobimy te dwa lata? Nie wiem, ścigamy się z czasem. (...) W połowie przyszłego roku będziemy w stanie powiedzieć, co się udało uratować, a co jest nie do zrealizowania. Ale nie chcę za wcześnie mówić, co zrobimy, a co nie. To są ogromne środki inwestycyjne, bardzo Polsce potrzebne - przekonywała Pełczyńska-Nałęcz w TVN24.

- Ludzie wdrażający inwestycje są wszędzie (...). Dzisiaj mamy w sumie 630 tysięcy umów podpisanych w całej Polsce, a przyszły rok to będzie rok inwestycji. Do tej pory to były nabory, kontrakty, przygotowania, inwestycje oczywiście też, ale w przyszłym roku może przekroczymy 90 miliardów złotych zainwestowanych w bardzo konkretne rzeczy - dodała.

Pełczyńska-Nałęcz o KPO
Pełczyńska-Nałęcz o KPOTVN24

W piątek Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że podpisała 4. i 5. wniosek z KPO na kwotę ok. 30 mld zł. Wcześniej przedstawiciele ministerstwa funduszy informowali, że jeszcze w tym roku Polska planuje złożyć 4. i 5. wniosek o płatność z KPO na kwotę do 30 mld zł.

Sprawa Koboski "stuprocentowo czysta"

Pełczyńska-Nałęcz pytana o to, czy Polska 2050 oczekuje wyjaśnień od eurodeputowanego Michała Koboski w sprawie kontaktów z Collegium Humanum, stwierdziła, że nie ma takiego powodu, gdyż sprawa jest "stuprocentowo czysta".

- Ja wiem, że (Michał Kobosko - red.) uważa zasadnie, iż jego dobra osobiste zostały naruszone oraz wstąpi na drogę prawną - zaznaczyła. Jak dodała, w tym przypadku "nikt dyplomów nie kupował ani nie studiował, nic takiego nie miało miejsca".

- Nie ma ani jednego śladu tego, żeby ktoś chciał kupować dyplomy, więc naprawdę błąd, przestępstwo, jeśli chodzi o Collegium Humanum, dotyczy, powiedzmy sobie uczciwie, kupowania dyplomów. To jest złe, to jest karalne, to nie powinno mieć miejsca, to powinno być ścigane, natomiast tu tego nie ma i to jest bardzo czysta sytuacja - wyjaśniła.

Afera wokół Collegium Humanum wybuchła w marcu. Uczelnia oferowała szybkie kursy MBA i inne programy, które ułatwiały zdobywanie dyplomów, często wykorzystywanych do awansu w strukturach spółek Skarbu Państwa. Część z tych dyplomów miała być wystawiana bez odpowiedniego procesu edukacyjnego, a ich wiarygodność miały zapewniać współpracujące uczelnie zagraniczne, które w rzeczywistości nie miały do tego uprawnień. Od lutego CBA zatrzymało 28 osób, przedstawiono im łącznie 150 zarzutów.

"Zadziwiająca sprzeczność"

Ministra w trakcie rozmowy odniosła się także do decyzji prezydenta w sprawie skierowania nowelizacji ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego.

- Ja, osobiście patrzę na tę ustawę może w taki z takiej perspektywy kobiecej, bo tam są bardzo ważne elementy o równouprawnieniu zawodniczek, o także możliwości pójścia na urlop macierzyński i mnie się te rzeczy wydają słuszne, i potrzebne, i żal, że zamiast wejść w życie, zostały po prostu zablokowane - stwierdziła.

Zwróciła uwagę, że w decyzji prezydenta jest "zadziwiająca sprzeczność", gdyż z jednej strony zamierza kandydować na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a z drugiej wstrzymuje zmiany w sporcie.

Czytaj więcej: Prezydent zdecydował w sprawie ustawy i sporcie >>>

"To nie są heroiczne czyny"

Ministra odniosła się także do sprawy posła Marcina Romanowskiego, który pomimo europejskiego nakazu aresztowania, korzysta z węgierskiego azylu. - Ja mam takie wrażenie, że człowiek popełnił realne przestępstwa i można było mieć wątpliwości, póki się do niego nie przyznał, uciekając przed wymiarem sprawiedliwości. To nie są jakieś heroiczne czyny, tylko przyziemna sprawa, czyli defraudacja pieniędzy publicznych - skomentowała.

- No ja nie chcę pełnić roli sądu, ale widać, że nie chodzi o grosze, a o duże środki. Są na to dosyć twarde dowody i jeśli naprawdę chce on dowieść swojej niewinności, to powinien stanąć przed sądem w swoim kraju, a nie uciekać za granicę. Co więcej, uciekł on z własnej pracy, bo jest posłem - oceniła Pełczyńska-Nałęcz.

Czytaj także: Jak Polacy oceniają decyzję Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego? >>>

Autorka/Autor:BC/kris

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP