Wybrańcy prezydenta dostali nominacje

Najnowsze

Aktualizacja:

Prezydent Lech Kaczyński wręczył w środę wieczorem nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi. Swoją funkcję zaczną oficjalnie pełnić w piątek.

W środę podczas uroczystości prezydent Lech Kaczyński podkreślił niezależność i kadencyjność RPP. Zaznaczył, że nie może dawać żadnych wskazówek nowym członkom Rady, ale - zaznaczył - może tylko prosić, by ich polityka sprzyjała rozwojowi gospodarczemu kraju.

Glapiński, Gilowska i Kaźmierczak zajmą miejsce w Radzie 19 lutego. Właśnie wtedy kończy się sześcioletnia kadencja Dariusza Filara, Andrzeja Sławińskiego i Andrzeja Wojtyny - dotychczasowych członków RPP powołanych jeszcze przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Skład RPP tworzą - zgodnie z ustawą o NBP - jego prezes (obecnie Sławomir Skrzypek) - jako przewodniczący - oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów.

Sejm i Senat już wybrały

Sześcioletnia kadencja dwóch członków Rady wybranych przez Sejm (Jana Czekaja i Mirosława Pietrewicza) upłynęła 9 stycznia 2010 r. i na ich miejsce Sejm powołał 8 stycznia Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego, a 9 lutego prof. Annę Zielińską-Głębocką za Stanisława Nieckarza.

Kadencja trzech członków Rady wybranych przez Senat (Mariana Nogi, Stanisława Owsiaka oraz Haliny Wasilewskiej-Trenkner) upłynęła 23 stycznia 2010 r. Senat powołał na ich miejsce Jerzego Hausnera, Andrzeja Rzońcę i Jana Winieckiego, których zgłosili senatorowie PO.

Zgodnie z Konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest odpowiedzialna za prowadzenie polityki monetarnej banku centralnego, ustalanie poziomu stóp procentowych i niedopuszczanie do nadmiernego wzrostu cen.

Źródło: PAP