Unia Europejska z obniżoną perspektywą

Najnowsze

Aktualizacja:

Ze stabilnej na negatywną perspektywę ratingu agencja Moody's obniżyła ocenę Unii Europejskiej. Podobną decyzję agencja podjęła wcześniej wobec Niemiec, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Kraje, którym agencja Moody's obniżyła w tym roku perspektywę dla oceny wiarygodności kredytowej, odpowiadają w sumie za 45 proc. wkładów do budżetu UE. Jako powód podano narażenie na kryzys związany z zadłużeniem w strefie euro.

Uzasadniając decyzję o obniżeniu perspektywy ratingu całej UE, agencja podała w komunikacie z poniedziałku, że w razie wystąpienia "ekstremalnych trudności" jest bardziej prawdopodobne, że państwa unijne z najwyższym ratingiem AAA zajmą się raczej obsługą własnego zadłużenia niż to, że "priorytetowo potraktują swoje zobowiązania w kwestii powstrzymania zadłużenia UE".

"Dlatego też uzasadnione jest założenie, że wiarygodność kredytowa UE powinna zależeć od wiarygodności kredytowej jej najsilniejszych, kluczowych członków" - podkreślono w komunikacie. Agencja Moody's ostrzegła, że obniżenie ratingów tych państw może w przyszłości spowodować obniżenie ratingu UE.

Autor: awiec/k / Źródło: PAP