Egzamin teoretyczny na prawo jazdy nie należy do łatwych. Warto więc pamiętać, że wszystkie pytania, które mogą się na nim pojawić, są obecnie dostępne w internecie. Podpowiadamy, jak wygląda egzamin teoretyczny, jakich pytań możemy się na nim spodziewać oraz jakie zmiany weszły ostatnio w życie.
Testy na prawo jazdy
Pierwszym etapem egzaminów na prawo jazdy jest zaliczenie testu teoretycznego. Obecnie nie ma konieczności ukończenia wcześniej kursu teoretycznego w jednej ze szkół nauki jazdy – możemy przygotować się do egzaminu teoretycznego sami i od razu przystąpić do egzaminu.
Nieoceniony w przygotowaniach do testu jest dostęp do oficjalnej bazy danych pytań teoretycznych. Dostęp ten można dziś bez problemu znaleźć w internecie – również za darmo. Bazę tę udostępnia m.in. strona Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jednak w mało przejrzystej formie i bez zaznaczonych poprawnych odpowiedzi.
Atrakcyjniejszy może się więc okazać dostęp do oficjalnej bazy danych za pośrednictwem innych stron internetowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło "darmowe testy na prawo jazdy", aby znaleźć pytania w formie bardzo zbliżonej do tej na egzaminie oraz z możliwością poznania prawidłowych odpowiedzi.
Osoby, które cenią szczególną wygodę, mogą również wybrać dostęp płatny. Niektórzy dostawcy oferują wówczas m.in. dostęp do bazy pytań za pośrednictwem aplikacji na smartfona lub tabletu.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy
Aktualna baza pytań z państwowego testu teoretycznego jest ogólnodostępna, ponieważ zaznajamianie się z nimi służy celom dydaktycznym. Nauczenie się wszystkich odpowiedzi na pamięć jest raczej niemożliwe – baza zawiera bowiem w sumie 3268 pytań.
Na oficjalnym egzaminie komputer wylosuje zostaną nam 32 z nich – 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej konkretnej kategorii prawa jazdy na którą chcemy zdobyć uprawnienia. W praktyce więc baza, z której losowane są pytania, jest nieco mniejsza, ponieważ nie obejmuje pytań na nie dotyczące nas kategorie uprawnień. Przykładowo w przypadku prawa jazdy kat. B baza pytań teoretycznych obejmuje około 2000 pozycji.
Każde pytanie ma tylko jedną prawidłową odpowiedź, za którą możemy dostać od 1 do 3 punktów – w zależności od tego, jak ważne jest dane pytanie. W sumie do zdobycia są 74 punkty, a aby zaliczyć egzaminy teoretyczny musimy zdobyć tych punktów minimum 68. Oznacza to, że możemy odpowiedzieć nieprawidłowo jedynie na od 2 do 6 pytań – w zależności od liczby przysługujących za nie punktów.
Nie mamy przy tym dużo czasu na zastanawianie się, ponieważ na cały test mamy maksymalnie 25 minut.
Aktualizacja bazy pytań
Ostatnia aktualizacja pytań teoretycznych na prawo jazdy miała miejsce w maju 2020 roku. Do bazy dodano wówczas ponad 200 nowych pytań.
39 z nich dotyczyło nowych, nieobejmowanych wcześniej zagadnień: obowiązku jazdy na suwak oraz tworzenia "korytarzy życia". Pozostałych 177 pytań dotyczyło nowości w przepisach dotyczących m.in. kwestii pierwszeństwa na przejściach dla pieszych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock