91 tysięcy używanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony sprowadzono do Polski w marcu 2021 roku. To o prawie trzy czwarte więcej niż w marcu roku 2020 - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodał, że jest to jeden z największych wyników w ostatnich 13 latach.
Jak wskazał Instytut, w marcu zarejestrowano w Polsce 90 717 sprowadzonych z zagranicy samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, co oznacza wzrost o ponad 73 proc. w porównaniu do marca 2020 r. Łącznie w pierwszym kwartale 2021 r. liczba rejestracji importowanych aut wyniosła 227 534 sztuki - o 5,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.
Niska baza w 2020 roku
Według analityków Samaru, na tak duży wzrost wpłynęła niska baza sprzed roku spowodowana wybuchem pandemii. Dodano, że sam wynik bliski pułapowi 100 tysięcy sztuk to jeden z sześciu największych rezultatów miesięcznych w skali ostatnich 13 lat. Jeżeli trend się utrzyma, import całoroczny przekroczy 900 tys. egzemplarzy - podano.
"Średni wiek sprowadzonych w bieżącym roku samochodów wynosi 12 lat, a w samym marcu - o 2 miesiące mniej. W przypadku aut z silnikami benzynowymi średni wiek aut osiągnął 13 lat i 1 miesiąc. Roczniki 2009, 2008, 2007 i 2006 stanowią 1/3 rejestracji takich jednostek" - napisano w raporcie.
Jak wskazano w raporcie, z danych dotyczących importu widać systematycznie słabnące zainteresowanie silnikami wysokoprężnymi. Samochody z napędem diesla w marcowym imporcie aut osobowych stanowią 41,7 proc.
Skąd i jakie samochody są sprowadzane?
Samar podał, że tylko w dwóch województwach liczba sprowadzonych od początku roku samochodów używanych jest mniejsza niż w roku ubiegłym. Pierwsze to Warmińsko-Mazurskie, ze spadkiem o 3,3 proc., a drugie - Świętokrzyskie, ze spadkiem o 0,2 proc. Najwięcej aut tradycyjnie zarejestrowano w woj. wielkopolskim.
Według Instytutu najpopularniejsze marki wśród importowanych aut używanych to Volkswagen, Opel i Ford; na czwartym miejscu jest Audi, piąte zajmuje Renault, po zepchnięciu BMW na szóste miejsce. Trzy czołowe pozycje tego zestawienia stanowią łącznie blisko 30 proc. tegorocznego importu.
Źródło: PAP, Samar
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock