Singiel też "na swoim"

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes / fot.sxc.huWystarczy tylko jeden komplet kluczy?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nową edycję programu "Rodzina na swoim". Tym razem jednak skorzystać z rządowej pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych będą mogły też osoby samotne. - Program dla singli może wejść w życie za pół roku - zapowiada w TVN CNBC Biznes wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń.

Obecnie z programu "Rodzina na swoim" korzystać mogą małżeństwa, ewentualnie osoby samotnie wychowujące dzieci. Jeśli mieszkanie nie jest większe niż 75 m. kw. (lub 140 m.kw. w przypadku domu), a jego koszt nie przekraczał określonych w ministerialnych przepisach wskaźników - można uzyskać preferencyjny kredyt w jednym z 15 banków.

Mniejszy metraż, ale z dopłatą

Jak zapowiada wiceminister Styczeń, w przypadku osób samotnych dopuszczalna powierzchnia będzie mniejsza. - Planujemy, aby single były objęte mieszkaniami 50-metrowymi, żeby dopłata była w jakimś sensie również limitowana - do 30-35 metrów kw. powierzchni użytkowej - stwierdził na antenie TVN CNBC Biznes.

Także i w tym wypadku musi to być pierwsze mieszkanie kredytobiorcy. Nie ma więc mowy o pomocy w przeniesieniu się do lepszego mieszkania. - Tylko zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, z oczekiwaniem na rozwój rodziny - mówi Styczeń.

Według zapowiedzi wiceministra, nowe rozwiązania pojawią się za ok. pół roku.

Jednocześnie jednak resort zapowiada, że program "Rodzina na swoim" będzie stopniowo wygaszany i ma zostać zlikwidowany - ma to nastąpić najwcześniej za trzy lata.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes / fot.sxc.hu