Najnowsze

Resort skarbu nie planuje likwidacji PIR

Najnowsze

pir.pl | pgesa.pl PIR – drugi, inwestycyjny filar programu - do końca przyszłego roku podpisze umowy na projekty o wartości 10 mld zł

Ministerstwo Skarbu Państwa nie planuje likwidacji spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe - zapewniła w piątek rzeczniczka resortu Agnieszka Jabłońska-Twaróg. Dodała, że PIR pozostaną filarem inwestycyjnym programu Inwestycje Polskie.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział w środę w Sejmie, że do końca 2015 r. połączone zostaną dwa filary programu Inwestycje Polskie, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego i spółki PIR. - W ten sposób zbudujemy polski EBOR – instytucję, która zastąpi europejskie wsparcie - mówił.

Bliższa współpraca

Rzeczniczka MSP wyjaśniła w piątek, że MSP wspólnie z resortem finansów pracuje nad zacieśnianiem współpracy BGK i PIR. Zaznaczyła, że to odpowiedź na liczne pytania związane z dalszym funkcjonowaniem spółki PIR i programu Inwestycje Polskie. - MSP nie planuje zmian, jeśli chodzi o istnienie i funkcjonowanie PIR-u. Nie planujemy likwidacji PIR-u. PIR pozostanie filarem inwestycyjnym programu Inwestycje Polskie. Aktualne są także kwestie dotyczące oceny i wyboru projektów do dalszej realizacji przez zespół ekspertów, który jest bardzo wysoko oceniany przez rynek - poinformowała rzeczniczka w komunikacie. Dodała, że BGK - tak jak dotychczas - będzie filarem dłużno-gwarancyjnym. Projekty będą realizowane przez powoływane w tym celu spółki celowe. - Analizujemy natomiast aspekty związane z zapewnieniem optymalnej struktury zarządzania aktywami PIR. Jednym z rozważanych wariantów jest ufunduszowienie PIR. Nadrzędnym celem prowadzonych analiz jest uzyskanie maksymalnej efektywności publicznych środków wykorzystywanych przez PIR i BKG - zaznaczono. Planowana zmiana formuły prawno-organizacyjnej ma nastąpić do końca 2015 r. Rzeczniczka przypomniała, że zaangażowanie BGK w program Inwestycje Polskie to łącznie 15 mld zł finansowania dla projektów inwestycyjnych. Do końca tego roku zaangażowanie BGK w umowy kredytowe finansujące inwestycje w infrastrukturę sięgnie 19 mld zł. PIR – drugi, inwestycyjny filar programu - do końca przyszłego roku podpisze umowy na projekty o wartości 10 mld zł.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński mówił o priorytetach swojego resortutvn24

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pir.pl | pgesa.pl