Najnowsze

Pomysły rządu na gospodarkę: zmiany w PIT, mieszkania na wynajem, kredyty dla studentów

Najnowsze

Elżbieta Bieńkowska: do końca tego roku 500 km kompleksowo zmodernizowanych linii kolejowych
TVN24 BiSElżbieta Bieńkowska: do końca tego roku 500 km kompleksowo zmodernizowanych linii kolejowych

W 2014 roku mamy doczekać się m.in. 500 km kompleksowo zmodernizowanych linii kolejowych i rozpoczęcia działania Pendolino, PIT-ów, które będą wypełniane przez administrację podatkową, budowy 20 tys. mieszkań na wynajem, a także ograniczenia "umów śmieciowych". Takie pomysły przedstawili w piątek członkowie rządu.

- W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ogłosimy przetarg na odcinek autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa z obwodnicą Częstochowy - zapowiedziała wicepremier i minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska.

500 km linii kolejowych

Minister Bieńkowska przypomniała, że po raz pierwszy u progu nowej perspektywy unijnej Polska jest w takiej sytuacji, że może od samego jej początku ogłaszać przetargi i rozpoczynać inwestycje. W przypadku budżetów UE na lata 2004-2006 i 2007-2013 nie było to możliwe, ponieważ nie były przygotowane niezbędne dokumenty. Wicepremier przypomniała, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już ogłosiła przetargi na budowę nowych odcinków dróg, a kolejne będą ogłaszane wkrótce. Jednym z nich ma być właśnie odcinek autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa z obwodnicą Częstochowy. - To jest bardzo dobra wiadomość, że zdołamy ten przetarg ogłosić w ciągu kilku, czy kilkunastu tygodni - zaznaczyła.

Jak wskazała Bieńkowska, pracowity rok czeka również koleje, ponieważ mają one otrzymać największy zastrzyk gotówki od 25 lat. - Na koniec tego roku mamy 500 km kompleksowo zmodernizowanych linii kolejowych i mamy rozpoczęcie działania Pendolino w Polsce, co znacznie skróci czas przejazdu pociągami - zapowiedziała szefowa resortu infrastruktury.

Zmiany w PIT

Minister finansów Mateusz Szczurek stwierdził, że 2014 rok nie będzie jeszcze rokiem szaleństw. - To będzie czas nowoczesnej administracji podatkowej. Od lipca zaczynamy z portalem podatkowym, który będzie kanałem komunikacji administracji z podatnikiem. Z jego pomocą będzie można m.in. mieć podgląd na złożone deklaracje. Zeznanie podatkowe za 2013 roku będzie ostatnim złożonym drogą tradycyjną. Później to administracja podatkowa wypełni nasz PIT. Od marca do kwietnia przyszłego roku podatnik zaloguje się do systemu, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie będzie chciał nanosić poprawek, naciśnie OK i właściwie cała deklaracja zostanie złożona - mówił Mateusz Szczurek i dodał, że zależy mu, aby podatnik był traktowany jak klient. - Urzędnik będzie po to, aby pomóc i sprawić, że cały proces będzie przyjemny - dodał szef MF.

Szczurek zapowiedział, że przedsiębiorcy będą mogli szybciej rozpocząć działalność gospodarczą. - Otrzymanie NIP-u skróci się z trzech dni do kilku sekund, a REGON-u przyśpieszy do około siedmiu dni - twierdzi Szczurek. Według zapowiedzi Szczurka w lutym ruszy Fundusz Mieszkań na Wynajem. - Planujemy wydać 5 mld złotych na budowę 20 tys. mieszkań na wynajem. Zyski z wynajmu będą przeznaczona na dalszy rozwój programu. Oferowane mieszkania będą wykończone i naszym zdaniem tańsze niż obecnie oferowane na rynku komercyjnym - twierdzi minister finansów.

Mateusz Szczurek: Otrzymanie NIP-u skróci się z trzech dni do kilku sekund
Mateusz Szczurek: Otrzymanie NIP-u skróci się z trzech dni do kilku sekundTVN24 BiS

Pomoc na rynku pracy

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, zapowiedział, że rok 2014 będzie rokiem zmian jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy.

Minister pracy zwrócił uwagę na zapowiedzi premiera Donald Tuska o zakończeniu ery tzw. umów śmieciowych. Chodzi o ustawę dotyczącą oskładkowania zbiegów umów-zleceń w sytuacji, gdy pierwsza umowa jest na bardzo niską wartość, a kolejne na znacznie wyższe kwoty, ale obecnie tylko od tej pierwszej odprowadzane są składki. - My proponujemy, żeby sumować te umowy i w pierwszej kolejności odprowadzać składkę przynajmniej od kwoty minimalnego wynagrodzenia - mówił Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że w tej samej ustawie są zawarte rozwiązania dotyczące odprowadzania składek od wynagrodzeń członków rad nadzorczych. - To jest pierwszy krok w wychodzeniu z patologicznej sytuacji, gdzie umowy o pracę zostały zastąpione przez umowy-zlecenie i umowy o dzieło. W większości przypadków te umowy powinny być klasycznymi umowami o pracę, bo praca jest wykonywana u pracodawcy, ma swój kalendarz, harmonogram, jest wykonywana pod nadzorem i ma wszystkie przesłanki pracy etatowej - mówił minister.

Dodał, że wzmocnieniem dla tych działań będzie również inicjatywa związana z premiowaniem w różnego rodzaju przetargach tych, którzy zawierają umowy o pracę. - Umowy zlecenia i dzieło powinny być klasycznymi umowami o pracę, bo spełniają wszelkie do tego przesłanki. Zmienimy zasady umów na czas określony, bo one nie mogą trwać wiecznie - twierdzi Kosiniak-Kamysz.

Zmiany w Urzędach Pracy

Szef resortu pracy stwierdził, że planuje reformę urzędów pracy. - Muszą być bardziej efektywne. 2014 rok będzie rokiem młodych na rynku pracy. Dlatego planujemy wprowadzić bony stażowe i na zatrudnienie w wysokości 10 tys. złotych dla młodych osób, a także bony migracyjne w wysokości 7,5 tys. złotych na wynajem mieszkania dla osób, które zmieniają miejsce zamieszkania dla pracy - twierdzi minister pracy. Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jego resort wesprze też studentów. - Ruszy także program dla studentów ostatnich lat. Będą oni mogli zaciągnąć niskoprocentową pożyczkę do 70 tys. złotych na stworzenie własnego biznesu - zapowiedział minister. Zmiany czekają też pomoc społeczną. - Dotąd ta pomoc miała charakter wsparcia, gdzie główną zasadą było ratownictwo. Teraz większy nacisk położymy na profilaktykę i aktywne wychodzenie z trudnych sytuacjach życiowych - zapowiedział minister.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zaznaczył, że rząd PO-PSL chce, aby młodzi ludzie byli kształceni na rynek pracy, a nie na rynek poszukiwania pracy. Szef PSL-u dodał, że to właśnie kapitał ludzki jest najbardziej pożądany dla potencjalnych inwestorów. Podobnie jak minister pracy, Piechociński zasugerował wzorowanie się na niemieckim dualizmie systemu szkolnictwa – nauka teoretyczna i praktyczna.

Podsumowanie gospodarczych celów rządu na 2014 rok
Podsumowanie gospodarczych celów rządu na 2014 rokTVN24 BiS

Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Pozostałe wiadomości