Polacy chcą produkować wyścigówkę Chryslera

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Viper może wyjechać z polskiej fabryki

Polska włącza się do walki o upadłych amerykańskich gigantów. AutoGroup S.A. zgłosiła swój udział do przetargu na kupno części przedsiębiorstwa Chrysler, produkującej legendarny samochód Dodge Viper. Transakcja może opiewać na ponad 10 mln dolarów.

- Zgłosiliśmy swój akces do przetargu na kupno zorganizowanej części przedsiębiorstwa Chrysler produkującej słynnego Dodge Vipera. Oczekujemy na pomyślny finał tych rozmów - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu grupy Tomasz Tyliński. Gdyby AutoGroup został wybrany w ofercie, nabędzie prawo m.in. do marki oraz linii technologicznej Dodge Viper. Według informacji z AutoGroup, ta część Chryslera produkująca Vipera jest rentowna.

Apetyt AutoGroup

Zarejestrowana w maju br. AutoGroup S.A. to grupa kapitałowa z 75- proc. udziałem polskim oraz 25-proc. brytyjskim. Dodge Viper byłby drugą, po Stealth'cie rodem z Wielkiej Brytanii, wyścigówką w jej stajni. I najprawdopodobniej nie ostatnią. Tyliński powiedział także, że grupa szuka okazji do fuzji i przejęć na rynkach międzynarodowych. - W ten sposób chcemy umocnić swoją pozycję w produkcji aut sportowych, a także przedsięwzięć związanych z samochodami wyścigowymi - podkreślił.

W przyszłym roku AutoGroup chce wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz równolegle, na "mniejszy" londyński Alternative Investment Market (AIM), odpowiednik polskiego NewConnect.

Wykupując Chryslera

Wejście na amerykański rynek stało się możliwe po tym, jak w kwietniu br. Chrysler ogłosił niewypłacalność. W połowie maja kilka firm zgłosiło swoje oferty na zakup części Chryslera. Przedsiębiorstwa poddano selekcji i na obecnym etapie na liście znajduje się dwóch oferentów, w tym AutoGroup.

Dodge Viper to dwuosobowy samochód sportowy produkowany od 1992 roku przez koncern Chrysler. Jest to jeden z najszybszych samochodów w USA. "Setkę" osiąga w niespełna 4 sekundy. Maksymalna prędkość to 305 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi 22 litry na 100 km.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24