Najnowsze

Zmiany dla pracowników i pracodawców. Minister zdrowia: doprecyzowujemy projekt 

Najnowsze

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Adam Niedzielski: doprecyzowujemy projekt w sprawie weryfikacji zaszczepienia pracownikówTVN24
wideo 2/8
TVN24Adam Niedzielski: doprecyzowujemy projekt w sprawie weryfikacji zaszczepienia pracowników

Według zapowiadanych przez rząd przepisów pracodawca będzie mógł zweryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. - Doprecyzowujemy przepisy w tym zakresie – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak przyznał, projekt pierwotnie miał trafić na posiedzenie Sejmu, które zakończyło się w piątek, jednak pojawiły się nowe postulaty, między innymi z uczelni, które chcą sprawdzać, czy studenci są zaszczepieni.

Projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników zapowiadali minister zdrowia i rzecznik rządu Piotr Mueller na początku września.

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę. Minister zdrowia: przepisy już przygotowane

Szef MZ, pytany o tę sprawę na konferencji prasowej w Sanoku (woj. podkarpackie), przyznał, że projekt wciąż jest przygotowywany.

- Przepisy w tej sprawie zostały już przygotowane. One były analizowane na stałym komitecie Rady Ministrów i tam pojawiło się wiele uwag ze strony różnych resortów, więc te przepisy wymagają dopracowania – wyjaśnił minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Wcześniej pracowaliśmy z takim założeniem, że te przepisy trafią na posiedzenie Sejmu (...) w zeszłym tygodniu. Tak się nie stało, więc będziemy pracowali, żeby na kolejnym posiedzeniu Sejmu ta dyskusja się odbyła, ale nie jestem pewien, ponieważ tutaj zgłaszają się coraz to nowe postulaty ze strony uczelni, a nie tylko pracodawców, które też stawiają postulat weryfikowania, czy studenci, szczególnie na tych zajęciach medycznych, są zaszczepieni, więc pod tym względem jeszcze doprecyzowujemy przepisy – powiedział Niedzielski.

Na początku września szef MZ mówił, że zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami pracodawca miałby prawo zapytać, czy pracownik jest zaszczepiony, a na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. W opisie projektu, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu zapowiedziano także opcję wysłania pracownika na urlop bezpłatny. Pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, musiałby okazać pracodawcy certyfikat covidowy.

- Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było – mówił szef resortu zdrowia.

Koronawirus w Polsce

Badania potwierdziły 711 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 15 osób z COVID-19 – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. 21 sierpnia dane MZ mówiły o 222 przypadkach i zgonie jednej osoby z COVID-19.

Nowe zakażenia, o których poinformował we wtorek resort, dotyczą osób z województw: lubelskiego (109), mazowieckiego (107), łódzkiego (74), małopolskiego (53), podlaskiego (48), śląskiego (44), kujawsko-pomorskiego (43), pomorskiego (38), zachodniopomorskiego (37), dolnośląskiego (34), warmińsko-mazurskiego (33), podkarpackiego (31), wielkopolskiego (28), lubuskiego (13), opolskiego (8) i świętokrzyskiego (6). Resort podał, że pięć zakażeń to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 10 osób.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 899 008 zakażeń. Zmarły 75 503 osoby z COVID-19.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

Pozostałe wiadomości