Pracodawca dowie się, czy pracownik się zaszczepił. Rząd przedstawił szczegóły projektu

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusa
Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusaTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusa

Rząd szykuje zmiany w przepisach, które pozwolą pracodawcy uzyskać informację o zaszczepieniu pracownika. Ponadto, jak wynika z opisu projektu, zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu, pracodawca będzie mógł wysłać pracownika, który nie jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub nie przeszedł zakażenia koronawirusem, na urlop bezpłatny lub delegować go do innych zadań. Informacje o zaszczepieniu będą mogły być wymagane także przed nawiązaniem stosunku pracy.

"W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" - czytamy w informacji zamieszczonej na rządowych stronach.

Brak szczepienia - możliwy urlop bezpłatny

"Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny" - napisano w wykazie.

"Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę" - dodano.

Projektodawca proponuje ponadto, aby przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objętym czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z epidemią, nie podlegał takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza będzie wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Weryfikacja szczepienia - jaki dokument trzeba będzie okazać?

W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny.

Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości