Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik się zaszczepił. Minister Niedzielski o tym, kiedy będą gotowe przepisy

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski o przepisach umożliwiających pracodawcy zapytanie o szczepienie
Niedzielski o przepisach umożliwiających pracodawcy zapytanie o szczepienieTVN24
wideo 2/4
TVN24Niedzielski o przepisach umożliwiających pracodawcy zapytanie o szczepienie

Rząd pracuje nad przepisami, które mają umożliwić pracodawcy zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. W tym celu będzie trzeba przedstawić potwierdzenie w postaci certyfikatu covidowego. - Mam nadzieję, że w poniedziałek będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów, a być może również na Radzie Ministrów - powiedział w programie "Sprawdzam" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Pracujemy nad tymi przepisami. Pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby była możliwość zweryfikowania przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony po to, żeby mógł tworzyć i organizować bezpieczne środowisko pracy - wskazał Adam Niedzielski.

- Bardzo często mamy takie sekcje, czy wydziały, które bardziej intensywnie współpracują chociażby z klientami, mają dużo kontaktów zewnętrznych, to naturalnym jest, żeby tworząc bezpieczne środowisko pracy, to były osoby, które są bezpieczne w sensie epidemicznym, są zaszczepione, które w mniejszym stopniu są podatne, czy na zachorowanie, czy na samo zakażenie - zwracał uwagę szef MZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pracodawca zapyta o szczepienie - minister zdrowia komentuje

Jak wyjaśniał Niedzielski, pracodawca "będzie miał prawo zapytać i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu na inną część wykonywanych obowiązków". Dodał, że pracownik będzie musiał okazać dowód zaszczepienia, którym jest certyfikat covidowy. - Bez okazania tego dowodu, oczywiście, trzeba uznać, że takiego zaszczepienia nie było, a z drugiej sfałszowanie tego dokumentu jest normalnym fałszerstwem - mówił minister zdrowia.

Szef MZ był pytany, kiedy będą gotowe przepisy w tej sprawie. - Celujemy na najbliższe posiedzenie Sejmu. W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów. Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów, a być może również na Radzie Ministrów - wskazał Adam Niedzielski. Jak powiedział, odbyły się robocze rozmowy, by komitet zajął się tym projektem w najbliższy poniedziałek.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości