Najnowsze

Świąteczne wydatki. Więcej zapłacimy za prezenty, mniej za jedzenie

Najnowsze

ShutterstockCzęść produktów spożywczych potrzebnych na Wigilię staniała

W 2018 roku wydamy na prezenty o prawie 14 procent więcej niż przed rokiem - wynika z badania przeprowadzonego przez Open Finance na podstawie faktycznych wydatków Polaków. W tym roku trochę mniej przeznaczymy za to na produkty potrzebne do przyrządzenia świątecznej wieczerzy.

Jak wskazuje analityk Open Finanse Bartosz Turek, jeśli chcemy urządzić święta dla 10 osób, to z portfela pozbędziemy się przeciętnie 1172 złotych. To ponad 90 złotych więcej niż przed rokiem. Kwota ta obejmuje jedynie koszt prezentów i półproduktów potrzebnych do przyrządzenia 12 wigilijnych potraw.

Co ważne, wyniki opierają się nie o deklaracje ankietowanych, ale badanie faktycznie dokonanych już zakupów.

Na dzieci wydajemy więcej

Na przeciętny upominek dla dziecka Polacy wydali 118 złotych (o trzy złote więcej niż przed rokiem). Dla porównania pojedynczy prezent dla osoby dorosłej kosztował prawie 90 złotych. To bardzo duży wzrost, bo jeszcze rok temu na taki upominek wydawaliśmy przeciętnie 75 złotych.

"Przy założeniu, że do stołu zasiądzie 10 osób, to obdarować należałoby 9 z nich (w tym 2 dzieci). To oznacza wydatek rzędu 863 złotych - o 13,9 proc. więcej niż rok temu (757 zł)" - podsumowuje Turek.

Szacunkowe wydatki dla dziesięciu osóbOpen Finance

Kolacja

Open Finance oszacował, ile wydamy na wigilijną kolację w przypadku, gdy na stole wyląduje 12 tradycyjnych potraw. 41 produktów potrzebnych do przygotowania tradycyjnej wieczerzy kosztowałoby przeciętnie 310 złotych. To o 15 złotych mniej niż przed rokiem.

Jak wskazuje Turek, powodem jest fakt, że część produktów spożywczych potrzebnych na Wigilię staniała. Najmocniej spadły ceny jabłek (o 33 proc.) i cukru (28 proc.). Trochę mniej niż przed rokiem trzeba też płacić za pomarańcze, masło, margarynę, mleko, olej czy ser biały.

Choć GUS nie zdążył jeszcze podać tegorocznej ceny karpia, to hodowcy sugerują, że jego cena nie zmieniła się. Oczywiście nie brakuje też produktów, za które trzeba zapłacić dziś więcej niż pod koniec 2017 roku. Są to przede wszystkim warzywa (marchew, cebula, ziemniaki), ale też jajka, chleb i mąka.

Autor: mp/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości