Kolejny kraj przeciwny unijnym limitom na gaz

Autor:
ams
Źródło:
PAP, Reuters
Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowym
Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowymTVN24
wideo 2/2
TVN24Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowym

Francja jest przeciwna ustaleniu jednolitych celów ograniczenia zużycia gazu w Europie w obliczu nadciągającego kryzysu energetycznego - dowiedziała się agencja Reutera od przedstawicieli francuskiego ministerstwa energii. Komisja wezwała w środę państwa członkowskie UE do ograniczenia konsumpcji gazu o 15 proc.

Według nowego rozporządzenia państwa unijne miałyby zredukować zużycie gazu od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023.

Kolejne kraje przeciwne wspólnotowej obniżce

Komisja Europejska zaproponowała w środę, by wszystkie kraje UE ograniczyły zużycie gazu od sierpnia do marca o 15 proc. Cel ten byłby początkowo dobrowolny, ale stałby się obowiązkowy, gdyby Komisja ogłosiła stan nadzwyczajny.

Jednak od samego początku propozycja spotkała się z krytyką wielu krajów. Hiszpania, Portugalia i Grecja należą do najbardziej otwarcie wrogich, podczas gdy dyplomaci twierdzą, że Dania, Francja, Irlandia, Włochy, Malta, Holandia i Polska również mają zastrzeżenia co do przyznania Komisji uprawnień do nakazania cięć.

Według źródeł PAP Czesi zaproponowali, aby o obowiązku redukcji wykorzystania gazu decydowała nie Komisja Europejska, a Rada większością kwalifikowaną.

W czwartek rzecznik rządu Piotr Müller powiedział komentując propozycję KE dotyczącą gazu, że najważniejsze w sytuacji kryzysowej jest zapewnienie bezpieczeństwa gazowego Polski. „Jeżeli to bezpieczeństwo będzie w pełni zapewnione, to oczywiście możemy rozmawiać o pewnych kontraktach, o pewnych umowach z innymi państwami europejskimi na równych zasadach" - dodał.

We wtorek propozycja KE ma być dyskutowana w Brukseli na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energii państw UE.

Autor:ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości