Czy energetyka może być seksy?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huFitch: Wejście na polski rynek firm zagranicznych wzmocniłoby polski sektor energetyczny

Polska jest jedynym krajem w Europie, który przeprowadza obecnie duży proces prywatyzacji sektora energetycznego - twierdzi agencja Fitch Ratings. Jej zdaniem może okazać się, że polską energetyką zainteresują się firmy zagraniczne.

Zdaniem Fitch Ratings, prywatyzacja polskiej energetyki nabrała tempa w związku ze sprzedażą przez Skarb Państwa pakietu 52 proc. akcji Tauronu, drugiej co do wielkości grupy energetycznej w Polsce, za 4,2 mld zł. Według agencji, zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w Tauronie do około 34 proc. po ofercie publicznej nie ma wpływu na ocenę wiarygodności kredytowej spółki. Dodała, że Polska Grupa Energetyczna i Tauron mają silną pozycję finansową z niskim zadłużeniem.

Trzy największe grupy energetyczne - PGE, Tauron oraz Enea, mające około 60 proc. udziału w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej i około 70 proc. w dystrybucji i sprzedaży - są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Co Skarb chce sprzedać?

Plany prywatyzacyjne resortu skarbu na drugą połowę tego roku - jak podkreśliła agencja - zakładają sprzedaż większościowych pakietów akcji w kilku dużych spółkach energetycznych: 51 proc. akcji Enei, 83 proc. akcji Energi oraz 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

"Te transakcje mogą zmienić układ sił w sektorze poprzez zwiększenie obecności firm zagranicznych, która do tej pory była niewielka lub przez wzmocnienie pozycji spółek krajowych" - napisano w komunikacie.

Fitch uważa, że zakup Energi SA przez PGE może ograniczyć wzrost nakładów inwestycyjnych PGE w latach 2013-2014.

"Akwizycja Energi może wzmocnić profil biznesowy PGE, dzięki bardziej zrównoważonej pozycji na rynku w zakresie wytwarzania energii oraz dystrybucji i sprzedaży, a także zwiększeniu udziału regulowanych przepływów pieniężnych" - dodano.

Fitch Ratings jest globalną agencją ratingową, która publikuje na potrzeby międzynarodowych rynków kredytowych opinie o wiarygodności kredytowej różnych podmiotów. Agencja posiada dwie siedziby: w Nowym Jorku i Londynie, 49 biur na świecie. Fitch Ratings ocenia ponad 5 tys. 900 instytucji finansowych, ponad 1 tys. 400 przedsiębiorstw oraz 100 krajów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu