Najnowsze

Czemu frank drożeje, kiedy płacisz swoją ratę?

Najnowsze

sxc.huCzemu frank drożeje, kiedy płacisz swoją ratę?

Masz na karku kredyt w tak popularnym jeszcze niedawno franku? To pewnie nie raz narzekałeś, że miesięczne raty musisz spłacać po niekorzystnym kursie. Jak pokazują wyliczenia analityków Open Finance, taka opinia nie jest pozbawiona podstaw: kurs franka rzeczywiście jest gorszy wtedy, gdy swe raty płaci większość kredytobiorców.

Większość kredytobiorców swoje raty płaci na początku lub na końcu miesiąca. Jak się okazuje się, właśnie wtedy kurs szwajcarskiej waluty wobec złotego jest najwyższy.

Zbadano okres od 2004 roku

Analitycy Open Finance przeanalizowali okres od 2004 roku. Na 86 przebadanych miesięcy w 32 najwyższy kurs franka szwajcarskiego wypadł w dniach 29, 30, 31, 1 lub 2 miesiąca. Na drugim biegunie są dni 9, 16, 19 i 25, w których maksimum nie wypadło od 2004 roku ani razu.

Sprawdzono też, w których dniach najczęściej kurs franka znajdował się powyżej średniej z danego miesiąca. Okazało się, że najgorzej jest spłacać kredyt pierwszego: w 2/3 przypadków (62,5 proc.) w tym dniu miesiąca kurs franka znajdował się powyżej średniej. W przypadku dni 21, 22 i 24 zdarzało się to w 40 procentach. Co ciekawe, ze wszystkich 1816 przebadanych dni kurs franka był ponad średnią 847 razy (46,64 proc.).

Jeśli możesz - przenieś spłatę

Z danych historycznych wyciągają oni wniosek, że raty kredytu hipotecznego we franku najlepiej jest spłacać w połowie miesiąca. "Jeśli więc bank umożliwia klientowi wybór daty spłaty, najlepiej zdecydować się na dzień z przedziału 11-25" - stwierdzają.

Ich zdaniem wzrost kursu franka wobec złotego na przełomie fakt ten da się wyjaśnić całkiem prosto: skoro wielu kredytobiorców spłaca wtedy swoje raty, to banki muszą właśnie w te dni kupić walutę do rozliczenia kredytów. A kupując ją przyczyniają się do wzrostu kursu.

Analiza Open Finance opiera się na kursach z fixingu NBP od początku 2004 r. do końca lutego 2011 r. Banki w rozliczeniach z klientami stosują własne kursy i - jak zauważają autorzy - w poszczególnych instytucjach statystyka mogłaby się nieco różnić. Dodatkowo na atrakcyjność konkretnego kredytu hipotecznego w obcej walucie wpływa spread, czyli różnica pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży waluty w banku.

Źródło: Open Finance

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu