British Airways odwołują loty krótkodystansowe

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotówTVN24
wideo 2/3
TVN24Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów

Linie lotnicze British Airways odwołały do południa wszystkie krótkodystansowe loty z lotniska Heathrow. Powodem tej decyzji są "utrzymujące się problemy techniczne". Zaczęły się one dzień po nałożeniu przez brytyjski rząd sankcji na Rosję.

Jak dodano, wszystkie loty długodystansowe z Heathrow oraz wszystkie loty dwóch innych londyńskich lotnisk, Gatwick i London City, mają się odbywać z planem, "ale przez resztę dnia pasażerowie mogą doświadczać pewnych opóźnień". Linia poinformowała również, że jej strona internetowa działa, a pasażerowie mogą dokonywać odprawy zarówno przez Internet, jak i na lotniskach.

Awaria systemu

W piątek wieczorem linie British Airways doświadczyły poważnej awarii, która spowodowała odwołanie części lotów. Przez kilka godzin nie działały ani strona internetowa przewoźnika, ani aplikacja, co uniemożliwiło pasażerom odprawę online i rezerwację lotów.

Władze British Airways zapewniają, że awaria nie była spowodowana cyberatakiem. Jednak doszło do niej dzień po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zamknięcie przestrzeni powietrznej oraz lotnisk w kraju dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych, co jest jednym z elementów pakietu sankcji nałożonych na Rosję za atak na Ukrainę.

W piątek wieczorem zakaz korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk rozszerzono na prywatne samoloty rosyjskich oligarchów. Brytyjski rząd ostrzegał niedawno, że w związku z sytuacją na Ukrainie można się spodziewać wzmożonej aktywności rosyjskich hakerów. 

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: British Airways

Pozostałe wiadomości