Aston Martin oddał 5 proc. akcji za silniki Mercedesa

Aston Martin wreszcie dojechał do Polski
sxc.huAston Martin będzie miał pieniądze na inwestycje

Niemiecki koncern Daimler przejmie 5 proc. akcji Aston Martina. W zamian będzie dostarczał mu silniki Mercedes AMG. Pozwoli to brytyjskiemu producentowi luksusowych samochodów na nowe inwestycje.

Obie firmy ustaliły, że w ramach współpracy Daimler początkowo bezgotówkowo przejmie 4 proc. akcji. Następnie pakiet zwiększy się do 5 proc. W zamian Aston Martin otrzyma nowoczesne i spełniające wysokie wymagania techniczne silniki. Pozwoli to Brytyjczykom na rozwój firmy i technologii stosowanej w autach bez ponoszenia ogromnych nakładów finansowych.

Aston Martin planuje zwiększyć sprzedaż do około 4 tys. sztuk jeszcze w tym roku i docelowo, osiągnięcie w roku 2016 sprzedaży do 7 tys. egzemplarzy. Koncern motoryzacyjny chce odwrócić niekorzystny trend, gdyż firma od kilku lat regularnie traci klientów. Producent luksusowych samochodów miał przed rokiem o 9 proc. niższe obroty niż w 2011 roku. Obroty wyniosły wówczas 461 mln funtów, a strata firmy sięgnęła 34,1 mln funtów.

Aston Martin nadal w rękach Katarczyków

Jednym z głównych akcjonariuszy Aston Martina jest włoski fundusz Investindustrial, który przed rokiem zapowiedział, że w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w nowe modele 625 mln euro.

Pakiet kontrolny nad Aston Martinem posiada konsorcjum Investment Dar z Kataru, które ma 58,2 proc. akcji.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości