Amerykanie już zarabiają na polskich łupkach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dolary z łupków już się ulatniają

Chociaż gazu z polskich łupków nikt jeszcze nie widział, to budzi wiele emocji i już zaczyna przynosić pieniądze. - Amerykańskie firmy sprzedają udziały w koncesjach na szukanie gazu łupkowego w Polsce – informuje „Rzeczpospolita”.

Najbardziej optymistyczne szacunki mówią, że jego zasoby w naszym kraju wynoszą nawet 5,3 bln m sześc. Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu.

Firmy, które w ostatnich dwóch latach nie zdołały zdobyć koncesji na poszukiwanie gazu z niekonwencjonalnych złóż, próbują nadrobić stracony czas. Nexen, który jest szóstym co do wielkości niezależnym producentem gazu w Kanadzie, poinformował o odkupieniu 40 proc. udziałów w koncesjach Marathon Oil Corporation w Polsce.

Chociaż nie podano wartości transakcji, to można być pewnym, że koncern zarobił, bo opłaty koncesyjne w Polsce są minimalne. Marathon Oil jest właścicielem 11 koncesji w naszym kraju. Na razie prowadzi badania sejsmiczne, a pierwsze dwa odwierty próbne planuje na czwarty kwartał 2011 r.

Wcześniej – w grudniu ubiegłego roku – podobnej transakcji dokonała firma Mińsk Energy Resources. Nabywcą trzech koncesji został włoski koncern ENI. O znalezieniu partnera do poszukiwań w Polsce myśli też amerykański ExxonMobil.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24