Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP
Auta elektryczne z Chin. Co z naprawą?
Auta elektryczne z Chin. Co z naprawą?TVN Turbo
wideo 2/3
Auta elektryczne z Chin. Co z naprawą?TVN Turbo

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Komisja Europejska 12 czerwca ogłosiła tymczasową decyzję o podwyższeniu ceł na pojazdy elektryczne (BEV) produkowane w Chinach i eksportowane do Unii Europejskiej. Dodatkowe cła w wysokości od 17,4 do 38,1 proc. mają zaradzić nierównej konkurencji spowodowanej subsydiowaniem elektryków przez rząd chiński i zostaną dodane do istniejącej stawki wynoszącej 10 proc. Jeśli Chinom i UE nie uda się dojść do porozumienia, cła zaczną obowiązywać 4 lipca.

W opinii Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM w powietrzu wisi chińsko-europejska wojna handlowa, która może uderzyć w przemysł motoryzacyjny w Polsce.

Według danych GUS produkcja części i komponentów motoryzacyjnych w Polsce w 2023 r. warta była blisko 123 mld złotych. Z informacji opublikowanych przez World's Top Exports (WTEx) wynika natomiast, że Polska jest 7. eksporterem części na świecie, a wartość wysyłanych na zagraniczne rynki produktów szacowana jest na ponad 15 mld dolarów. Stanowi to 3,6 proc. całego światowego eksportu części.

Wojna handlowa uderzy w polskie firmy

Zdaniem prezesa SDCM i członka zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych CLEPA Tomasza Bębna, decyzja KE o nałożeniu wyższych ceł na importowane z Chin elektryczne samochody grozi retorsjami ze strony Pekinu, co w konsekwencji może doprowadzić do wojny handlowej, która przyniesie negatywne konsekwencje europejskim producentom części, w tym również przedsiębiorstwom działającym w Polsce. Jak wskazał, nałożenie karnych ceł na chińskie elektryki w tak newralgicznym momencie, w jakim znalazła się europejska motoryzacja, może przynieść negatywne skutki.

- Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji. Jesteśmy mocno zglobalizowaną branżą, dlatego niestety odczujemy skutki ewentualnych kroków odwetowych ze strony Chin. Jeśli przykładowo dojdzie do załamania łańcuchów dostaw, co wpłynie na produkcję europejskich producentów pojazdów, to dostarczający do nich części producenci z Polski stracą popyt na swoje produkty - powiedział prezes SDCM.

Jak wskazał Tomasz Bęben, europejska motoryzacja przechodzi największą w historii transformację. Musi bowiem przestawić się na zeroemisyjne napędy, które w ocenie UE mają tylko pojazdy bateryjne (BEV) i wodorowe (FCEV). Ich społeczna akceptacja, możliwości ładowania, a przede wszystkim cena znajdująca odbicie w ograniczonym popycie, nadal są jednak dalekie od pożądanych, co wpływa na kondycję europejskich producentów. Według Bębna Chiny produkują znacznie tańsze i bardzo dobre jakościowo pojazdy, więc ich sprzedaż szybko rośnie.

W ocenie Komisji Europejskiej chińskie pojazdy elektryczne są nieuczciwie subsydiowane przez rząd w Pekinie, dlatego podjęto decyzję o nałożeniu dodatkowych ceł, jeśli nie uda się polubownie dojść z Chinami do porozumienia. Wcześniej na wprowadzenie karnych ceł na chińskie pojazdy, i to w wysokości 100 proc., zdecydowały się Stany Zjednoczone.

"Możemy szybko pogorszyć swoją sytuację"

Zdaniem Tomasza Bębna, nałożenie ceł na pojazdy z Chin nie wystarczy jednak, by ochronić konkurencyjność europejskiego przemysłu i zapewnić sprawiedliwą transformację w motoryzacji. - Bez uproszczenia procedur, zmian zasad pomocy publicznej i zachęt dla inwestorów prywatnych założone przez UE cele klimatyczne nie zostaną osiągnięte lub odbędzie się to kosztem europejskiej gospodarki i motoryzacji, a więc i przedsiębiorców działających w Polsce. Cła nie będą niestety stanowiły remedium na wszelkie bolączki branży. Możemy wręcz bardzo szybko pogorszyć swoją sytuację. Chiny już zapowiadają, choć w sposób zawoalowany, środki odwetowe - zaznaczył.

Podobną opinię wyraził Benjamin Krieger, szef CLEPA. - Komisja Europejska słusznie martwi się konkurencyjnością UE jako centrum produkcyjnego oraz wyzwaniami stawianymi przez chińskich producentów. Jednak cła mogą jedynie zapewnić tymczasowe wytchnienie i wiązać się z ryzykiem odwetu. Handel światowy wymaga równych warunków działania i może obligować do wprowadzenia środków naprawczych. Jednakże protekcjonizm nie może być sposobem na przywrócenie europejskiej konkurencyjności. Konieczne są skonsolidowane wysiłki, aby UE ponownie stała się atrakcyjna dla inwestycji" - zaznaczył.

Jak zaznaczył Tomasz Bęben, chiński rynek motoryzacyjny stanowi jedną trzecią światowego przemysłu motoryzacyjnego, a wielu europejskich producentów części dostarcza komponenty i systemy zarówno międzynarodowym, jak i chińskim producentom samochodów. - Nawet pojazdy BEV produkowane w Chinach często zawierają wiele komponentów i rozwiązań dostarczanych przez europejskie przedsiębiorstwa. Producenci części i pojazdów z Europy przyspieszają cykle rozwoju produktów i inwestują około 70 miliardów euro rocznie w badania i rozwój, aby wzmocnić swoją przewagę konkurencyjną - dodał.

Według CLEPA głównym wyzwaniem Europy nie jest brak potencjału innowacyjnego, lecz wysokie koszty energii, niespójność przepisów oraz ograniczony dostęp do kapitału i finansowania publicznego, które w coraz większym stopniu prowadzą do powstawania innowacji za granicą.

Autorka/Autor:BC/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług przez Cinkciarz.pl - podała KNF. Do sprawy odniósł się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey, przekazał, że wycofuje całą partię alkotubek z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi J., byłemu prezesowi PKO BP. Siedem zarzutów dotyczy wyrządzenia szkody w mieniu PKO BP na kwotę 3,2 miliona złotych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Były prezes PKO BP oskarżony

Były prezes PKO BP oskarżony

Źródło:
PAP

Sejm we wtorek uchwalił nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 miliardów złotych.

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Największym indywidualnym podatnikiem CIT w 2023 roku był Bank Pekao, który przejął pozycję lidera po spółce Orlen - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów. W pierwszej dziesiątce w tej kategorii znalazło się aż siedem instytucji finansowych, między innymi Santander Bank Polska, ING BSK oraz BNP Paribas.

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 we wrześniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 6,56 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który zakłada trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tak zwane babciowe. Wnioski można składać do ZUS wyłącznie przez internet. Pierwsze wypłaty środków z programu planowane są na przełomie listopada i grudnia.

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Źródło:
PAP

Sprzedaż zalanych mieszkań i domów przez najbliższe lata będzie bardzo trudna. Z kolei właściciele nieruchomości na terenach sąsiednich, ale bezpiecznych, mogą podwyższać ceny. Stawki na rynku najmu mogą wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie, podobnie jak po 1997 roku, wszystko się prawdopodobnie unormuje - takie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź.

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK nałożył 405 milionów złotych kary na KIA Polska i 11 dealerów spółki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie. Podano, że przedsiębiorcy zmówili się w sprawie cen samochodów i podzielili między sobą rynek. Kia Polska nie zgadza się z zarzutami.

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Źródło:
PAP

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych ani w październiku, ani do końca tego roku - ocenił ekonomista Banku Peako Kamił Łuczkowski. Jak dodał, bank utrzymuje także prognozę, że obniżek nie będzie co najmniej do końca 2025 roku.

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Źródło:
PAP

W 14 głównych portach na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych rozpoczął się strajk dokerów. Akcja strajkowa zablokuje porty od stanu Maine aż po Teksas. Dokerzy domagają się lepszych płac i gwarancji zatrudnienia w obliczu automatyzacji pracy portów. W proteście bierze udział niemal 50 tysięcy pracowników.

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu - podał S&P Global. Autorzy raportu podają, że sektor skurczył się rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, lecz tylko w jednym miesiącu w tym okresie tempo tego spadku było wolniejsze.

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Samochody Audi z segmentu premium okazały się być najkorzystniejszą ofertą w ramach przetargu na limuzyny dla gabinetu Donalda Tuska - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Źródło:
PAP

Opłaty za pobyt w sanatorium będą niższe od 1 października do 30 kwietnia. Odpłatność za sanatorium zależy od sezonu, a także od standardu pokoju zajmowanego przez kuracjusza.

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl