Przywracamy roczny okres, po którym usuwa się punkty karne kierowcom - przekazał na Twitterze Jerzy Polaczek, były minister transportu i poseł na Sejm RP. Sejmowa komisja infrastruktury zajmowała się we wtorek projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Projekt dotyczy głównie podniesieniu bezpieczeństwa pasażerów przy realizacji przewozów drogowych przez tak zwane taksówki na aplikację. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zwrócił uwagę na zaostrzenie kar. - Te kary idą w górę 25 razy, to będzie nawet do miliona złotych - podkreślił.
Jerzy Polaczek były minister transportu i poseł na Sejm RP (PiS) poinformował na Twitterze o zmianach projektu noweli Prawa o ruchu drogowym.
"Zwiększamy bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przejazdów aplikacyjnych. Znosimy obowiązek uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Umożliwiamy automatyczny zwrot prawa jazdy. Przywracamy roczny okres po którym usuwa się punkty karne kierowcom" - przekazał w mediach społecznościowych. (pisownia oryginalna).
Krok w tył w sprawie punktów karnych
Od 17 września ubiegłego roku zaczął obowiązywać mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty były kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak wcześniej przez rok. Teraz PiS chce wrócić do poprzednich zasad i dać możliwość kasowania punktów po roku
Wrześniowe zmiany zniosły też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu. Kursy były realizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Nowe przepisy mają ponownie dać taką możliwość.
Prawo o ruchu drogowym - zmiany
Sejmowa komisja infrastruktury zajmowała się we wtorek projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Projekt noweli dotyczy m.in. podniesienia bezpieczeństwa pasażerów przy realizacji przewozów drogowych przez tak zwane taksówki na aplikację, m.in. poprzez lepszą niż do tej pory weryfikację tożsamości kierującego pojazdem. Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani m.in. do weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy, przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności; weryfikacji dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów do sprawdzenia ich autentyczności. Nowe przepisy zaostrzą również kary za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie - zarówno dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach, jak i dla osób wykonujących przewóz. Posłanka PiS Agata Wojtyszek mówiła na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt noweli jest odpowiedzią na liczne, zgłaszane przez kobiety przestępstwa dokonywane podczas przejazdów na aplikację. "Mam nadzieję, że wprowadzana ustawa przyniesie dobre rozwiązania i poprawi bezpieczeństwo kobiet" - dodała. Również poseł Piotr Król wskazywał, że celem projektu noweli jest poprawa bezpieczeństwa pasażerów i pasażerek pojazdów na aplikację.
Zaostrzenie kar dla firm oferujących przejazdy na aplikację
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zwracał uwagę, że projekt noweli zakłada także zaostrzenie kar. - Te kary idą w górę 25 razy, to będzie nawet do miliona złotych. To jest szczególnie ważne, dlatego, że firmy, które ewentualnie miałyby te kary płacić to wielkie, międzynarodowe korporacje i te kary powinny być adekwatne do ich możliwości finansowych. Kara 40 tys. zł to nie jest kara wystraczająca - mówił. Cieszyński podkreślił, że podczas posiedzenia komisji infrastruktury projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym został przyjęty niemal jednogłośnie. - Mam nadzieję, że ten wynik utrzyma się podczas prac na sali plenarnej i jeszcze na tym posiedzeniu ta ustawa zostanie przyjęta. Bardzo zależy nam na tym, żeby ona jak najszybciej weszła w życie, bo bezpieczeństwo pasażerów to jest priorytet - dodał. Projekt zakłada również, że nie będzie trzeba płacić opłaty ewidencyjnej m.in. za: rejestrację pojazdu; wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic; przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie.
Czytaj też: Popełnisz te dwa wykroczenia, stracisz prawo jazdy. Od soboty nowy taryfikator punktów karnych
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock