Za mało za stłuczkę? Nowa broń dla kierowców do walki z ubezpieczycielem

Moto

Dmuchają w balonik z rana. A najwięcej wypadków powodują wieczorem
wideo 2/3

Rzecznik Finansowy proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkód z komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Taką rekomendację wskazuje raport instytucji "Wytyczne nadzorcze w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych a praktyki zakładów ubezpieczeń".

- Dostrzegliśmy pewną lukę w systemie ochrony konsumentów. W momencie, kiedy zakład ubezpieczeń według klienta wyceni zbyt nisko szkodę likwidowaną z polisy OC komunikacyjnego, to o ile w kwestii prawnej można liczyć na wsparcie Rzecznika Finansowego, o tyle w kwestiach technicznych, czyli wyceny szkody, niestety klienci mają problem z uzyskaniem takiego wsparcia - powiedział Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

Niezależna wycena

Decyzję niezależnego rzeczoznawcy - według koncepcji Rzecznika Finansowego - zakład ubezpieczeń będzie mógł podważyć tylko powołując innego niezależnego rzeczoznawcę. Ten musiałby wykazać istotny błąd w wycenie przygotowanej przez rzeczoznawcę powołanego przez klienta ubezpieczyciela.

- W momencie kiedy będzie to jakiś błąd nieistotny, różnica będzie w tych wycenach niewielka, wtedy obowiązująca będzie ta wycena przygotowana przez rzeczoznawcę wynajętego przez klienta - zapowiedział Jaworski.

Podkreślił, że wystąpić o opinię do niezależnego rzeczoznawcy można będzie dopiero po rozpatrzeniu reklamacji przez ubezpieczyciela.

- Liczymy, że dzięki temu rozwiązaniu mniej spraw będzie trafiało do sądów i więcej osób będzie po prostu zadowolonych z wypłaconego odszkodowania - stwierdził Marcin Jaworski.

Podkreślił, że Biuro Rzecznika Finansowego zdaje sobie sprawę, że liczba skarg, która tam trafia, nie odzwierciedla rzeczywistego problemu.

- Część osób nawet, jeśli otrzyma to zaniżone odszkodowanie, w momencie kiedy ono wynosi kilkaset złotych, po prostu odpuszcza i nie prowadzi dalej sporu - ocenił.

- Liczymy, że po uproszczeniu tej procedury i przy wykorzystaniu tego niezależnego rzeczoznawcy rzeczywiście satysfakcja klientów będzie większa i wypłaty będą pełne - podsumował.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock