TVN24 Biznes | Moto

Minister klimatu o zakazie sprzedaży aut spalinowych. "Nikt nie jest gotowy, rynek nie jest gotowy"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Zakaz aut spalinowych? Dziennikarz TVN Turbo komentuje
Zakaz aut spalinowych? Dziennikarz TVN Turbo komentuje TVN24
wideo 2/6
TVN24Nowe przepisy dotyczące aut spalinowych. Dziennikarz TVN Turbo komentuje

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 roku jest dla Polski nie do przyjęcia - stwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że ani rynek, ani społeczeństwo nie są gotowi na propozycję Komisji Europejskiej.

Minister klimatu o zakazie sprzedaży aut spalinowych do 2035 roku

- Nie jesteśmy dziś na to gotowi. Nikt nie jest gotowy, rynek nie jest gotowy, żeby zaakceptować rok 2035 jako datę zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym. Sprzeciwiamy się tej propozycji. Nie ma obecnie możliwości, by mówić o konkretnych datach. Dopóki nie będziemy mieli na rynku aut, które mogą przejechać przykładowo 1000 kilometrów bez konieczności zatrzymywania się po drodze na dwie godziny, żeby doładować akumulatory, społeczeństwo nie zaakceptuje takich pomysłów - powiedziała Moskwa przed rozpoczęciem spotkania ministrów środowiska państw UE w Luksemburgu.

- Oprócz tego musimy mieć przystępne ceny, pełną infrastrukturę, co jest wyzwaniem dla każdego kraju. Możemy zadeklarować, że mamy takie ambicje, ale nie jesteśmy w stanie zdecydować o żadnej konkretnej dacie. Każda data, którą byśmy dziś wyznaczyli, byłaby iluzją. 2035 rok nie jest datą możliwą do zaakceptowania przez Polskę. Wiem, że wiele krajów podniesie dziś tę kwestię - dodała.

Minister Moskwa o ETS

Poinformowała też, że jednym z tematów wtorkowych rozmów ministrów będzie reforma europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 - ETS.

- Dla Polski kluczowym zagadnieniem jest obecnie reforma ETS. Mamy teraz na stole reformę systemu kontroli ETS. Istniejący obecnie system (kontroli ETS) jest iluzją, mówiąc wprost - nie działa. Nigdy nie został użyty. Nowa propozycja zakłada skrócenie okresu, w którym przeprowadzana jest kontrola i zmianę kryteriów, które spowodują jej uruchomienie. Jest to propozycja akceptowalna. Podobnie jak propozycja Parlamentu Europejskiego, który chce wykluczenia instytucji finansowych z rynku (ETS) - podkreśliła minister.

- Biorąc pod uwagę, że istniejący ETS nie działa, jako Polska nie możemy zaakceptować rozszerzenia go na sektor transportu i budownictwa - zastrzegła.

Zakaz sprzedaży aut benzynowych i z silnikami Diesla. Jest stanowisko Niemiec

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości