TVN24 Biznes | Moto

"Koszty tankowania budzą coraz więcej emocji". Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Borys: połowa inflacji wynika z działań Putina
Borys: połowa inflacji wynika z działań PutinaTVN24
wideo 2/7
TVN24Borys: połowa inflacji wynika z działań Putina

Paliwa w najbliższych dniach jeszcze podrożeją. Ceny benzyny mogą pójść w górę o 10-20 groszy na litrze i zbliżą się do poziomu 7 złotych za litr - wynika z prognoz Biura Maklerskiego Reflex. Według e-petrol największe podwyżki będą jednak dotyczyły autogazu.

Analitycy Biura Maklerskiego Reflex zwrócili uwagę, że od początku trzeciej dekady kwietnia br. ceny benzyny wzrosły już o około 30 groszy na litrze, a oleju napędowego o 42 grosze na litrze. "Najmniejsze zmiany dotyczyły autogazu, który zdrożał o 6 groszy na litrze" - dodano.

W ocenie analityków to jednak nie koniec podwyżek. "Koszty tankowania w ostatnich dniach ponownie budzą w kierowcach coraz więcej emocji. Co prawda nie grożą nam takie skoki cen paliw, jakie miały miejsce na przełomie lutego i marca, ale tuż po majówce ceny benzyny i diesla wzrosły o 16-21 gr na litrze. To jednak nie koniec podwyżek, które w większym stopniu obejmą też w najbliższych dniach bardzo popularny autogaz" - napisali analitycy e-petrol.

Ceny paliw - prognozy

Zdaniem BM Reflex chociaż w mijającym tygodniu średnie poziomy cen benzyny i oleju napędowego "zmieniały się niemal jednakowo, to już w kolejnych dniach sytuacja może się zmienić". "Zmiany na rynku hurtowym, wskazują że to kupujący benzyny muszą się liczyć z większym wzrostem wydatków na paliwo. Ceny benzyny mogą ponownie rosnąć o około 10-20 groszy na litrze, jednak podwyżki możemy notować także w przypadku pozostałych paliw, ale w nieco mniejszej wysokości" - czytamy.

Przedstawiciele e-petrol wskazali, że dziś średnia cena benzyny bezołowiowej 95 u polskich producentów (w PKN Orlen i w Grupie Lotos) wynosi 6351,20 zł netto za 1000 litrów, co oznacza 90,40 zł więcej niż w ubiegły piątek. "Olej napędowy potaniał głównie pod koniec tego tygodnia i dziś jego średnia cena wynosi 6856,40 zł netto za 1000 litrów. Aktualnie w hurcie paliwo to jest o 102,80 zł tańsze niż w ubiegły piątek. Przyglądając się cennikom hurtowym, widać wyraźnie, że benzynę i olej napędowy zaczyna dzielić mniejszy dystans cenowy. W piątek, 6 maja, różnica w cenach hurtowych tych paliw wynosiła 505 zł, podczas gdy tydzień temu było to ok. 700 zł" - zwrócili uwagę.

Jednocześnie analitycy e-petrol zauważyli, że "zmiany cen paliw w sprzedaży hurtowej i opóźnienia, z jakim przenosiły się one na cenniki detaliczne, są wciąż widoczne na poszczególnych stacjach, ale z całą pewnością zapowiadane podwyżki obejmą cały kraj".

Z ich prognoz wynika, że w najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 średnio powinniśmy tankować w cenach z przedziału 6,67-6,82 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym zapłacą 7,43-7,58 zł/l. W ocenie analityków e-petrol w przyszłym tygodniu najwyraźniej podrożeje autogaz - średnio za litr LPG będzie się płacić 3,79-3,90 zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości