Piętnasty miesiąc z rzędu malejącego importu aut

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Ranking najlepiej sprzedających się aut w Polsce w roku 2022
Ranking najlepiej sprzedających się aut w Polsce w roku 2022TVN24
wideo 2/5
TVN24Ranking najlepiej sprzedających się aut w Polsce w roku 2022

Instytut Samar podał, że rośnie średni wiek sprowadzanych samochodów - w lutym było to ponad 13 lat. W drugim miesiącu 2023 roku zarejestrowano w Polsce ponad 57,6 tysiąca sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów, co oznacza spadek o 10,3 procent rok do roku.

Jak poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w lutym br. zarejestrowano w Polsce 57 618 sprowadzonych z zagranicy używanych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony. Zdecydowaną większość sprowadzonych pojazdów (dokładnie 50 075 sztuk) stanowiły samochody osobowe.

Import używanych aut - luty 2023

Według autorów raportu, luty 2023 był piętnastym z rzędu miesiącem malejącego importu zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i dostawczych.

"Sprowadzane są coraz starsze pojazdy. Średni wiek aut osobowych przekroczył w lutym 13 lat (13,01), a w przypadku silników benzynowych był jeszcze wyższy, po raz kolejny zbliża się do poziomu 14 lat (13,85 roku)" - wyjaśniono w raporcie.

Import używanych aut - luty 2023samar.pl

Dodano, że wśród importowanych samochodów osobowych pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen, a w kategorii aut dostawczych - Renault.

Najpopularniejszym źródłem importu aut do Polski pozostają nadal Niemcy, druga jest Francja, dalej Belgia i Holandia. Na piątym miejscu pozostają Stany Zjednoczone.

Czytaj też: Tąpnięcie w imporcie aut. Wynik najgorszy od dekady

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości