Wypadek przy pracy – kiedy pracownikowi przysługuje odszkodowanie

Źródło:
TVN24 Biznes
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył proces
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył procesTVN 24 Poznań
wideo 2/5
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył procesTVN 24 Poznań

W każdej pracy może się zdarzyć, że dojdzie do wypadku i poszkodowany zostanie pracownik. Co należy wówczas zrobić i jakie obowiązki ma w takim przypadku pracodawca? Jakie warunki musi spełniać dany wypadek, aby można było go uznać za wypadek przy pracy? 

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, mające zewnętrzną przyczynę, powodujące uraz lub śmierć pracownika oraz mające związek z jego pracą.Oprócz wypadku zwykłego wyróżnia się wypadek ciężki, zbiorowy oraz śmiertelny.Ustaleniem przyczyn i okoliczności wypadku zajmuje się powołana komisja powypadkowa.Poszkodowany pracownik może ubiegać się o świadczenia z tytułu ubezpieczenia a także o odszkodowanie od pracodawcy.

Wypadek przy pracy – definicja

Definicja wypadku przy pracy oraz sposób postępowania w razie takiego zdarzenia wynikają przede wszystkim z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Kwestia regulowana jest ponadto kilkoma rozporządzeniami oraz w Kodeksie pracy.

Wypadek przy pracy to każde zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

– podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych – podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia, – w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Zgodnie z definicją, aby dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, konieczne jest więc, aby spełniało ono jednocześnie cztery warunki:

– było nagłe, – miało zewnętrzną przyczynę, – spowodowało uraz lub śmierć pracownika, – było związane z pracą.

Od strony prawnej tak samo jak wypadek przy pracy traktuje się wypadek pracownika, który miał miejsce:

w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie miało związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań, – podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony, – przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Wypadek przy pracy – inne wydarzenia

Za wypadek przy pracy uważa się ponadto niektóre inne nagłe zdarzenia mające przyczynę zewnętrzną i powodujące uraz lub śmierć u osoby objętej w tym czasie ubezpieczeniem wypadkowym, m.in. podczas: 

– uprawiania sportu w trakcie zawodów lub treningów – jeżeli osoba ta pobierała w tym czasie stypendium sportowe, – pełnienia mandatu posła lub senatora, – wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, – odbywania służby zastępczej, – wykonywania swoich obowiązków przez osobę duchowną. 

Pełny wykaz takich zdarzeń wskazana jest w art. 3 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W razie wystąpienia wypadku przy pracy pracownik, który mu uległ, jeżeli jego stan zdrowia to umożliwia, powinien bezzwłocznie poinformować o nim swojego przełożonego.

Pracodawca natomiast zobowiązany jest w pierwszej kolejności do udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy oraz do zabezpieczenia miejsca wypadku. Ponadto zobowiązany jest on również do zawiadomienia o tym wypadku właściwego dla miejsca zdarzenia okręgowego inspektora pracy oraz prokuratora. Za niedopełnienie tego obowiązku pracodawcy grozi grzywna w wysokości do 30 tys. zł.

Rodzaje wypadków przy pracy

Przepisy wyróżniają ponadto trzy szczególne rodzaje wypadków przy pracy w zależności od tego, jakie wywołały skutki:

śmiertelny wypadek przy pracy, gdy w jego wyniku nastąpiła śmierć w okresie nie dłuższym niż sześć miesięcy od dnia wypadku, – ciężki wypadek przy pracy, gdy w jego wyniku nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała: 

– utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej,  – inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia naruszające podstawowe funkcje organizmu, – choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, – trwała choroba psychiczna, – całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie, – trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała, – wypadek zbiorowy, gdy w wyniku tego samego wypadku ucierpiały co najmniej dwie osoby.

Karta wypadku

W razie wystąpienia wypadku, który może zostać zakwalifikowany jako wypadek przy pracy, pracodawca jest zobowiązany także do powołania zespołu powypadkowego. Zadaniem takiego zespołu jest ustalenie przyczyn i okoliczności danego wypadku, a co za tym idzie dokonanie kwalifikacji prawnej tego wypadku.

Zespół powypadkowy zobowiązany jest do sporządzenia protokołu powypadkowego w ciągu nie więcej niż 14 dni od zawiadomienia o wypadku. Protokół ten po zatwierdzeniu przez pracodawcę powinien zostać przekazany poszkodowanemu, a w przypadku ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego wypadku również okręgowemu inspektorowi pracy. 

Jednocześnie w ciągu 14 dni od zawiadomienia o wypadku pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia tzw. statystycznej karty wypadku przy pracy. Wzór tej karty określony jest Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r.

Kartę wypadku sporządza się w trzech egzemplarzach: po jednym dla poszkodowanego, pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rejestr wypadków przy pracy

W każdym zakładzie jednym z obowiązków jest prowadzenie rejestru wypadków przy pracy. Wprowadzane są do niego informacje i dokumenty dotyczące wszystkich wypadków, które miały miejsce. Celem prowadzenia rejestru jest umożliwienie pracodawcy analizy historii wypadków i podejmowania wszelkich działań mających zapobiegać podobnym wypadkom w przyszłości.

Rejestr wypadków przy pracy powinien zawierać dane takie jak:

– miejsce i data wypadku, – imię i nazwisko poszkodowanych, – skutki wypadku dla poszkodowanych, – data sporządzenia protokołu powypadkowego, – stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy,  – krótki opis wypadku, – data przekazania do ZUS wniosku o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy, – liczba dni niezdolności do pracy, – wnioski i zalecenia profilaktyczne zespołu powypadkowego.

Odszkodowanie wypadkowe

Osoby poszkodowane w wypadkach związanych z pracą mogą ubiegać się o szereg świadczeń z tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Do świadczeń tych należy:

zasiłek chorobowy, – świadczenie rehabilitacyjne, – zasiłek wyrównawczy, – jednorazowe odszkodowanie, – jednorazowe odszkodowanie dla rodziny, – renta z tytułu niezdolności do pracy, – renta szkoleniowa, – renta rodzinna, – dodatek do renty rodzinnej, – dodatek pielęgnacyjny, – pokrycie kosztów leczenia.

Pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy przysługuje ponadto prawo do odszkodowania od pracodawcy za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy. Prawo to nie dotyczy jednak utraconych lub uszkodzonych samochodów ani środków pieniężnych.

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jego sporządzania, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP