Kogo szukają pracodawcy? "W niektórych zakładach brakuje nawet setek pracowników"

Dla firm

Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki tvn24bis
wideo 2/4

Firmy zlokalizowane na północy Polski mają największe kłopoty z rekrutacją odpowiednich pracowników. Przyznało się do tego 59 proc. ankietowanych przez ManpowerGroup firm. Z opublikowanego właśnie raportu wynika jednak, że w każdym regionie Polski przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy.

We wszystkich 6 analizowanych regionach kraju największe trudności sprawia znalezienie wykwalifikowanych pracowników fizycznych np. elektryków, spawaczy, mechaników – informuje ManpowerGroup.

Niedobór talentów

Kolejne miejsca na podium zawodów najtrudniejszych do zrekrutowania zajmują operatorzy produkcji i maszyn – ich brak sygnalizują szczególnie firmy w Polsce centralnej, północno-zachodniej oraz południowo-zachodniej. Pracodawcom z Polski wschodniej, południowej i północno-zachodniej równie duże trudności sprawia rekrutacja kierowców.

Kogo brakuje na rynku pracy?

Firmy z Polski centralnej i północnej mają trudności w rekrutacji inżynierów, firmy ze wschodu narzekają na brak kierowników i wysokiej klasy specjalistów, z kolei przedsiębiorstwa w Polsce południowo-zachodniej mówią o niedoborze pracowników służby zdrowia. W grupie stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia nowymi pracownikami są również przedstawiciele handlowi, szczególnie pożądani w północno-zachodnim regionie naszego kraju.

Zawody najbardziej dotknięte niedoborem talentówManpowerGroup

– W regionie Polski wschodniej zlokalizowanych jest mniej zakładów produkcyjnych, a to właśnie te firmy najczęściej mówią o niedoborze pracowników o potrzebnych kwalifikacjach. Rolniczy charakter tej części kraju determinuje profil poszukiwanego kandydata – mówi Luiza Luranc, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower. – Podobne zależności widzimy w przypadku regionu centralnego, północno-zachodniego i południowo-zachodniego, gdzie firmy liczniej niż w innych częściach kraju sygnalizują problemy związane z niedoborem operatorów produkcji i maszyn. Te regiony Polski wielu pracodawców z sektora produkcji przemysłowej wybrało na miejsce lokalizacji swoich fabryk. Niedobór na tych stanowiskach w niektórych zakładach sięga dziesiątek lub nawet setek pracowników – tłumaczy.

Jej zdaniem, niedobór pracowników służby zdrowia w południowo-zachodniej Polski może być skutkiem emigracji personelu m.in. do Niemiec

Najgorzej na północy, najlepiej na wschodzie

Spośród 6 przeanalizowanych regionów Polski największe trudności w pozyskiwaniu pracowników zadeklarowały firmy z regionu północnego – 59 proc. pracodawców. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku firm z Polski wschodniej (46 proc. pracodawców ma problemy z rekrutacją) oraz centralnej (47 proc).

Autor: sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock