"Państwo powinno w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia"

Źródło:
tvn24.pl
Doba po pożarze na Marywilskiej 44. Wciąż trwa dogaszanie
Doba po pożarze na Marywilskiej 44. Wciąż trwa dogaszanieTVN24
wideo 2/5
Doba po pożarze na Marywilskiej 44. Wciąż trwa dogaszanieTVN24

- Zarówno państwo, jak i sektor finansowy, powinny w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia. Większość z nich przybyła z drugiego końca świata i w tym momencie zostali praktycznie z niczym - przekonywał w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Społecznego.

W nocy z soboty na niedzielę na terenie kompleksu handlowego przy Marywilskiej 44 wybuchł pożar. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na cały obiekt ze względu na nagromadzone tam materiały łatwopalne, głównie tekstylia.

W kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział ponad 70 ekip gaśniczych zarówno z państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej.

Przeczytaj również: Właściciel spółki Marywilska 44: odbudujemy hale

Czym była Marywilska 44?

Centrum Marywilska 44 powstało pod koniec 2010 roku. To tam trafili drobni handlarze, którzy najpierw zostali zmuszeni do opuszczenia Stadionu Dziesięciolecia, a później dawnej hali Kupieckich Domów Towarowych przy Pałacu Kultury i Nauki.

Na łącznej powierzchni 138 tys. metrów kwadratowych swoje biznesy na co dzień prowadziło ponad 1,4 tys. najemców. Były to zarówno sieci handlowe, jak i również mniejsze, często rodzinne, firmy z sektora handlu detalicznego czy hurtowego. Jak informowali właściciele Marywilskiej, rocznie halę odwiedzało prawie 4,5 miliona klientów.

- To były z reguły drobne firmy, głównie polskie i wietnamskie, ale także hinduskie, tureckie czy ukraińskie działające w modelu biznesowym detalicznym i półhurtowym, który sądzę, że był tam dominujący - opisał w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Andrzej Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Społecznego.

Na Marywilskiej 44 przeważały placówki handlowe zajmujące się sprzedażą odzieży, ale można tam było także kupić elektronikę, a nawet azjatycką żywność. Jak wyjaśnia Andrzej Faliński, produkty, którymi tam handlowano, często importowane były z krajów azjatyckich, takich jak Wietnam, Indonezja, Indie, ale także Kazachstan czy Iran.

W obiekcie znajdowały się także sklepy znanych sieci handlowych, takich jak Jysk, Action, Media Expert czy Action, a nawet lokale gastronomiczne, oferujące między innymi kuchnię wietnamską.

Jak zwróciła uwagę "Rzeczpospolita", na Marywilskiej zaopatrywali się właściciele małych sklepów z odzieżą z terenu całego kraju. W cenach półhurtowych kupowali towary następnie odsprzedawane poza Warszawą. Zarówno w sklepach, jak i na bazarach czy najróżniejszych targowiskach. Podobną rolę pełnią chińskie centra handlowe w Wólce Kosowskiej pod Warszawą.

"W Marywilskiej 44 też był widoczny ten konflikt"

Działalność centrum przy Marywilskiej nie była wolna od problemów. - W takich miejscach jest zawsze problem sprzeczności interesów najmujących z właścicielami i administracją obiektów. W Marywilskiej 44 też był widoczny ten konflikt - przyznaje Faliński.

Pod koniec lutego przed stołecznym ratuszem odbył się protest kupców z Marywilskiej, którzy domagali się obniżenia czynszu najmu boksów handlowych. Przedsiębiorcy mieli ze sobą duże banery z hasłami: "Przestańcie nas okradać", "Precz z wyzyskiem" i "Marywilska jest nasza". Jedna z protestujących mówiła, że gdy rozpoczynała handel na Marywilskiej, płaciła trzy tysiące złotych czynszu, w 2024 roku to już było sześć tysięcy złotych za 30-metrowy boks.

Faliński zaznaczył, że podobne sytuacje występują we wszystkich dużych obiektach, jednak w przypadku Marywilskiej 44 mogły być one intensywniejsze ze względu na to, że znajdowało się tam aż 1400 punktów handlowych.

Jak zauważył, ludzie, którzy tam pracowali, obecnie zostali pozbawieni wszystkiego. - To nie były firmy, które mają kilka milionów oszczędności i mogą w ciągu tygodnia zacząć działalność od nowa w takiej skali, jaką prowadzili - mówił wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Społecznego.

- Jestem zdania, że zarówno państwo, jak i sektor finansowy, powinny w trybie pomocowo-ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia. Większość z nich przybyła z drugiego końca świata i w tym momencie zostali praktycznie z niczym - ocenił.

Pomoc dla przedsiębiorców

W poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że "we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów - przedsiębiorcy mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy, w tym odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności z tytułu nieopłaconych składek na raty". Dodano, że powołani w oddziałach ZUS doradcy do spraw ulg i umorzeń mogą pomóc w skompletowaniu oraz wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Na konferencji prasowej w sprawie pożaru centrum handlowego przy ulicy Marywilskiej Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, przekazał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz użytkowania obiektu. Opowiedział też o możliwościach wsparcia przedsiębiorców, którzy tam sprzedawali.

- Analizowane są możliwości wsparcia. To mogą być tylko i wyłącznie środki o charakterze specjalnym, bo nie ma dedykowanego programu wsparcia dla przedsiębiorców, więc szukamy możliwości wsparcia w tym zakresie środkami specjalnymi - zaznaczył Mariusz Frankowski.

O pomocy dla przedsiębiorców mówił też prezydent Rafał Trzaskowski. - Naszym zadaniem jest rozpatrzenie wszystkich możliwości pomocy. To nie jest łatwe. Przede wszystkim trzeba ustalić wszystkie fakty. Jeżeli rząd miałby udzielić wyjątkowej pomocy, to konieczne jest ustalenie faktów - zaznaczył prezydent Warszawy.

- To, co my jako miasto stołeczne mogliśmy zrobić, zrobiliśmy. To kwestia urzędu pracy. Mamy specjalny punkt na Marszałkowskiej 77/79. Tam jest specjalnie dedykowane stanowisko dla tych wszystkich, którzy chcieliby uzyskać informacje i móc się zarejestrować jako osoby bezrobotne lub uzyskać pomoc w znalezieniu pracy - wyjaśnił Trzaskowski.

Poinformował także, że ratusz podjął decyzję o poszukaniu dodatkowych miejsc dla przedsiębiorców z centrum handlowego przy Marywilskiej na targowiskach miejskich.

Czytaj także: Będzie wsparcie dla kupców z Marywilskiej. Ale "to nie jest łatwe"

Autorka/Autor:BC/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP