Zarobki w górę. W tych branżach najbardziej

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Ekspertka o sytuacji na rynku pracy
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspertka o sytuacji na rynku pracy

Wynagrodzenia freelancerów coraz wyższe. Najbardziej w ubiegłym roku wzrosły w branżach programowania i architektury - wskazano w raporcie Index Useme.

Według prezesa Useme Przemysława Głośnego, cytowanego w informacji prasowej, "prognozy dla freelancingu w Polsce są więcej niż optymistyczne". Dodał, że świadczy o tym wzrost liczby wolnych strzelców o 11,4 proc. w stosunku do 2021 r.

- Obecnie jest to już 303 tysięcy osób, a praca zdalna i system hybrydowy, które w ostatnich latach stały się integralną częścią naszego życia zawodowego, okazały się wielkim krokiem naprzód w upowszechnianiu freelancingu – stwierdził, komentując wyniki raportu Index Useme, który analizuje dane z umów rozliczanych za pomocą platformy dla freelancerów oraz zleceniodawców.

Głośny zwrócił uwagę, że w 2022 r. wzrost zarobków odnotowało 42 proc. freelancerów.

Wzrosły stawki

W branżach programowanie i architektura stawki wzrosły w ubiegłym roku o 24 proc. w porównaniu do 2021 r. i wyniosły odpowiednio: 3443 zł oraz 2405 zł za zlecenie. Podobny wzrost dotyczył grafików, którzy mogli liczyć na stawki rzędu 1527 zł za zlecenie, tj. o 23 proc. więcej rdr. Z kolei stawki freelancerów zajmujących się budowaniem i modernizacją stron internetowych wzrosły o 22 proc. rdr - odnotowano w raporcie.

Zgodnie z raportem specjaliści tworzący platformy e-commerce (handlu internetowego) zanotowali wzrost stawek o 21 proc., podobnie jak wolni strzelcy świadczący szeroko rozumiane usługi IT (średnia wartość zlecenia wyniosła 2255 zł). "Równie wysoki wzrost stawek zauważalny był wśród tłumaczy, co przełożyło się na zarobki rzędu 1470 zł za zlecenie" - stwierdzono.

W branży tzw. copywritingu, czyli tworzenia artykułów i treści na strony internetowe, haseł reklamowych czy opisów produktów lub kategorii do e-sklepów internetowych, freelancerzy podnieśli stawki o 13 proc., a średnia wartość zlecenia wynosiła 996 zł. W raporcie przypomniano, że copywriterzy często wykonują zlecenia dodatkowe poza pracą na etat. "46 proc. copywriterów pracuje do 4 godz. dziennie, a 22 proc. ankietowanych copywriterów zadeklarowało, że realizuje ponad 10 zleceń w ciągu miesiąca" - wskazano.

Freelancerzy specjalizujący się w mediach społecznościowych (m.in. realizujący kampanie reklamowe czy prowadzący profile) oraz SEO, czyli optymalizacji stron internetowych, podnieśli w zeszłym roku stawki o 17 proc. w porównaniu do 2021 r. i mogli liczyć na średnie zarobki rzędu 1597 zł za zlecenie.

Najbardziej zróżnicowana grupa

Zgodnie z raportem wolni strzelcy świadczący usługi multimedialne - fotografowie i specjaliści od wideo i animacji - to najbardziej zróżnicowana grupa, jeżeli chodzi o zmiany w wysokości stawek za zlecenia w latach 2021-2022.

W tej kategorii największy, ponad 25-proc. wzrost odnotowali fotografowie, jednak ich średnia stawka za zlecenie wyniosła 1701 zł. Freelancerzy świadczący usługi wideo zadeklarowali 12-proc. wzrost wartości zleceń, co przełożyło się na średnią stawkę 1875 zł.

Jedyną branżą, w której stawki zmalały w ub.r. w porównaniu do roku 2021, była animacja ze zleceniami wycenianymi na ok. 2047 zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości