TVN24 | Białystok

Miały być deski, były papierosy. "Największy udaremniony przemyt na polskich granicach"

TVN24 | Białystok

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
Rekordowy przemyt papierosów na przejściu granicznym w Kuźnicy
Rekordowy przemyt papierosów na przejściu granicznym w KuźnicyKAS, SG
wideo 2/6
KAS, SGRekordowy przemyt papierosów na przejściu granicznym w Kuźnicy

Kierowcy ciężarówek pełnych papierosów wjeżdżali do Polski z Białorusi przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy (Podlaskie). Zatrzymano trzy osoby, oprócz obu kierowców - również ich zmiennika. W dwóch ciężarówkach było łącznie ponad 1,8 miliona paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 miliona złotych.

Obie ciężarówki wjeżdżały do kraju razem i miały przewozić transporty desek; po szczegółowej kontroli okazało się, że w naczepach zamiast deklarowanego towaru są nielegalne papierosy. Część kontrabandy była ukryta w specjalnie zbudowanych "skrzyniach", które z zewnątrz wyglądały jak ułożone w naczepie deski. Wewnątrz takich skrytek były kartony pełne papierosów.

W jednej z naczep funkcjonariusze odkryli 927,5 tys. paczek papierosów z białoruską akcyzą, natomiast w drugiej - 918 tys. paczek. Łączna wartość tego towaru została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. "Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży (w Polsce) Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł" - poinformowano w komunikacie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej. To według danych tych służb największy - pod względem ilości i wartości - przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych.

W deskach były specjalne skrytkiKAS, SG

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Trzej zatrzymani

Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi Podlaski Oddział Straży Granicznej. Mężczyźni podejrzani o udział w przemycie mają 19, 21 i 55 lat; decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im nawet do 10 lat więzienia. Dla potrzeb tego postępowania zabezpieczone zostały papierosy i ciężarówki użyte do przestępstwa.

Dwa miesiące temu, również w wyniku wspólnej akcji obu podlaskich służb, zatrzymane zostały dwie inne ciężarówki z ogromnym przemytem papierosów; deklarowanym towarem były urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne.

Wtedy było to łącznie 1,3 mln paczek o wartości szacowanej na 18,2 mln zł i wówczas był to największy taki przemyt, ujawniony podczas działań przez SG i KAS z województwa podlaskiego.

Papierosy ukryte były pod deskamiKAS, SG

Kontrabanda ta ujawniona została w czasie kontroli na drogach. Prowadzone one były wówczas na terenie województwa mazowieckiego, a chodziło o walkę z przemytem nielegalnych migrantów, ukrywających się w naczepach ciężarówek. Po postawieniu zarzutów, kierowcy obu tych ciężarówek (Polak i Białorusin) zostali tymczasowo aresztowani.

Powszechny proceder

Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach, jak i przejściach granicznych na granicy z Białorusią - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia RTG do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

W deskach ukryte było w sumie 1,8 miliona paczek papierosówKAS, SG
Google Maps

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KAS, SG

Pozostałe wiadomości