O co chodzi z oszczędzaniem, czym jest budżet domowy. Przedszkolaki uczą się ekonomii

Źródło:
TVN24, PAP
W Nowej Soli przedszkolaki uczą się ekonomii
W Nowej Soli przedszkolaki uczą się ekonomii
wideo 2/6
W Nowej Soli przedszkolaki uczą się ekonomii

Nie będą zakładać własnych lokat w bankach i rozprawiać w aulach o teorii ekonomii. Świat finansów mają poznać przez opowiadania, zadania i wspólne zabawy w bank czy sklep. Przedszkolaki z Nowej Soli (woj. lubuskie) od września zaczynają przygodę z ekonomią.

Podstawa programowa koniecznie, ale dlaczego nie nauczyć maluchów czegoś więcej? W dziewięciu przedszkolach publicznych w Nowej Soli (woj. lubuskie) właśnie ruszył projekt "Logiczny przedszkolak". Dzięki dodatkowym zajęciom pięcio- i sześciolatki będą mogły doskonalić język angielski, umiejętności matematyczno-przyrodnicze i poznać tajniki... ekonomii.

CZYTAJ WIĘCEJ: #BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

Irena Sienkiewicz, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta w Nowej Soli: - Dzieci lubią coś badać, obserwować, a i jak coś przy okazji policzą, to na pewno z korzyścią dla nich. Przygotowując projekt na dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków pomyślałam sobie, że dobrze byłoby też dodać ekonomię. Wiem, że to dość nietuzinkowe rozwiązanie w przypadku pięcio- i sześciolatków. Dzieci nie mają jeszcze takiego wyrobionego nawyku, co do oszczędzania. Nie zawsze zdają sobie sprawę skąd się biorą pieniądze i, że to nie jest tak, że podchodzimy do ściany z bankomatem i maszyna po prostu wydaje nam nieograniczoną liczbę banknotów. Dlatego uznałam, że byłoby warto wprowadzić takie zajęcia dla wszystkich przedszkoli u nas w Nowej Soli. Napisałam projekt i się udało. 

Dzieci poznają świat ekonomii dzięki 12 opowiadaniomMateriał Czepczyński Family Foundation, https://cff.edu.pl/abc-ekonomii/

Wszystkie placówki, które biorą udział w projekcie zostaną wyposażone w materiały z autorskiego projektu "ABC ekonomii" Czepczyński Family Foundation. W tajniki ekonomii dzieci wprowadzą Zosia i Maks, bohaterowie 12 opowiadań poruszających zagadnienia związane z finansami. I tak przedszkolaki dowiedzą się skąd się biorą te "metalowe kółka i papierki" w portfelu rodziców, dlaczego ktoś ma więcej pieniędzy, a komuś ich brakuje. Poznają też różnice między pracownikiem a wolontariuszem i dowiedzą się o co właściwie chodzi z tym oszczędzaniem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Dla dzieci dodatkowe lekcje, dla nauczycieli szkolenia

Naczelnik wydziału oświaty nowosolskiego magistratu tłumaczy: - Na początku nauczyciele byli bardzo zaskoczeni pomysłem zajęć z ekonomii. Niektórych to nawet w pierwszej chwili wystraszyło. Szybko wskazaliśmy, że będzie się to wiązało z dodatkowymi szkoleniami dla nauczycieli. To dotyczące zajęć z ekonomii jest obligatoryjne, ale każdy mógł jeszcze wybrać kursy doszkalające z innych dziedzin. Muszę powiedzieć, że nauczyciele są pozytywnie nastawieni. A dyrektorzy przedszkoli mile zaskoczeni, że powstał projekt z myślą o ich placówkach.

Stefania Jachimowicz-Pulka, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 5 w Nowej Soli podkreśla: - Ekonomia w szkole to nie jest dla nas taka zupełna nowość. Wątek finansów pojawiał się już w programie nauczania. Cieszymy się, że teraz dzieciaki będę miały dodatkowe zajęcia. Na pewno dzięki nim zdobędą ważne umiejętności i wiedzę. Sami nauczyciele również zdobędą nowe kwalifikacje.

Terminy szkoleń jeszcze nie są znane, ale już wiadomo, że w tych obowiązkowych weźmie udział więcej niż 52 nauczycieli.

Irena Sienkiewicz przyznaje: - Dopinamy ostatnie kwestie organizacyjne. Zapewne takie szkolenie z "ABC ekonomii" będzie rozłożone na dwa-trzy dni. Już mamy sygnały, że nie tylko nauczyciele bezpośrednio pracujący z pięcio- i sześciolatkami chętnie wezmą udział w szkoleniu. Mnie to bardzo cieszy. Na pewno będziemy dążyć do tego, żeby wszyscy chętni mogli skorzystać.

W świat ekonomii maluchy wprowadzą Zosia i MaksMateriał Czepczyński Family Foundation, https://cff.edu.pl/abc-ekonomii/

Jak będą uczyć dzieci ekonomii?

Bez obaw, maluchy nie będą brać udziału w wykładach i wkuwać teorii ekonomii. Nauka będzie się odbywała przez zabawę.

Stefania Jachimowicz-Pulka wyjaśnia: - Jest gros gotowych scenariuszy, dzieci będą też wyposażone w książeczki "ABC ekonomii". Istotna będzie też inwencja nauczyciela. Można zorganizować różnego rodzaju kąciki, można świetnie bawić się w bank, czy w sklep, gdzie wydaje się pieniądze.

Dzieci dowiedzą się między innymi skąd się biorą pieniądzeMateriał Czepczyński Family Foundation, https://cff.edu.pl/abc-ekonomii/

Dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 5 w Nowej Soli podkreśla: - W obecnych czasach dzieci coraz częściej współdecydują o swoich konsumenckich wyborach. Uczestniczą w zakupach, obserwują swoich rodziców, więc w pewien sposób już nabywają tę wiedzę ekonomiczną w tak młodym wieku. Zdarzyło się też, że mieliśmy czteroletniego podopiecznego, który otrzymywał regularnie kieszonkowe od rodziców. 

Zajęcia z ekonomii odbędą się po zakończeniu zajęć z podstawy programowej. Rodzice będą musieli wyrazić na nie zgodę.

Stefania Jachimowicz-Pulka dodaje: - U nas podstawa jest realizowana w godzinach od 8 do 13, ale i tak większość dzieci zostaje dłużej. Wstępnie już rozmawialiśmy z niektórymi rodzicami. Wiemy, że są zainteresowani zajęciami z ekonomii i uważają je za fajne rozwiązanie.

***

Projekt "Logiczny przedszkolak" będzie realizowany w przedszkolach od września 2021 roku do lipca 2022 roku.

Irena Sienkiewicz przyznaje: - Formalnie kiedyś się skończy, ale wiedza pozyskana, materiały zostaną i będzie można to wszystko dalej wykorzystywać podczas zajęć. 

Nowosolski projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Wartość przedsięwzięcia to prawie 200 tys. zł, w tym ponad 168 tys. zł stanowi dofinansowanie z RPO. Obejmie 495 dzieci i 52 nauczycieli wychowania przedszkolnego. 

Autorka/Autor:aa/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosyjski resort spraw zagranicznych zapowiedział w czwartek, że "podejmie kroki odwetowe" w stosunku do ambasady RP w Moskwie i konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu. Ma to być odpowiedź na restrykcje dotyczące zasad przemieszczania się dyplomatów rosyjskich na terytorium Polski.

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Źródło:
PAP

Jens Stoltenberg podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO powiedział, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium. Sekretarz generalny sojuszu mówił też, że "Ukraina nadal może zwyciężyć, ale tylko przy ciągłym, solidnym wsparciu ze strony sojuszników NATO".

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Źródło:
Reuters, PAP

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Aktor Nick Pasqual jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa swojej byłej partnerki, hollywoodzkiej wizażystki Allie Shehorn. Zaledwie kilka dni wcześniej kobieta złożyła wniosek o zakaz zbliżania się do niej byłego chłopaka - poinformowała prokuratura hrabstwa Los Angeles.

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Źródło:
da.lacounty.gov, People, Los Angeles Times

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w wielu regionach kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi i błyska się w kolejnych miejscach. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, miejscami zjawiska są gwałtowne

Gdzie jest burza? Uwaga, miejscami zjawiska są gwałtowne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodzą nad Polską. W czwartek, pierwszy dzień długiego weekendu, w niektórych regionach pojawiły się opady gradu, intensywne opady deszczu, a nawet zalążek trąby powietrznej. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ściana deszczu, biało od gradu. Czwartkowe burze w Polsce

Ściana deszczu, biało od gradu. Czwartkowe burze w Polsce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Brat zaginionego 16-letniego Michała Karasia pod zniczem na grobie ich matki znalazł kartkę. Śledczy wysłali ją do analizy, będą sprawdzać, czy na papierze zachowały się odciski palców lub ślady biologiczne. Będą też próbowali ustalić osobę, która zostawiła ją na cmentarzu. Michał zaginął w nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku. Ostatni raz widziany był na dyskotece w Bielinach na Podkarpaciu.

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Źródło:
tvn24.pl

Przez kilka godzin trwały duże utrudnienia na autostradzie A4 pomiędzy węzłami Opole Południe i Opole Zachód. - Na nitce w kierunku Wrocławia doszło łącznie do trzech, niezależnych od siebie zdarzeń, w których ucierpiały dwie kobiety, a uszkodzonych zostało łącznie 11 pojazdów - informuje aspirant Ewelina Karpińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Kolizja, dwa wypadki i 11 uszkodzonych aut na autostradzie

Kolizja, dwa wypadki i 11 uszkodzonych aut na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Ktoś tu szaleje nie tylko w niedzielę", "kiedy proboszcz to lokalny pirat" - komentują ironicznie internauci opublikowane w sieci zdjęcie znaku zakazu. Bo stoi on w dziwnym miejscu i dotyczy tylko jednej osoby. Nie wszyscy wierzą, że znak jest prawdziwy. A jest.

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa usłyszał 46-latek, który śmiertelnie pobił 67-letniego mężczyznę. Jak przekazała policja, sprawca kopał i bił go po całym ciele, a później po nim skakał. W przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Grozi mu dożywocie.

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

Źródło:
tvn24.pl

Ukraińskie morskie drony zniszczyły dwa kutry rosyjskiej marynarki wojennej u wybrzeży zaanektowanego Krymu - poinformował wywiad wojskowy w Kijowie. Za atakiem stoi jednostka specjalna wywiadu "Group13". Siły rosyjskie, broniąc się przed ich atakiem, poderwały lotnictwo bojowe.

"Tuńczyk po krymsku". Rosyjskie kutry zniszczone. Mamy nagranie ukraińskiego ataku

"Tuńczyk po krymsku". Rosyjskie kutry zniszczone. Mamy nagranie ukraińskiego ataku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złodziej obserwował kobietę z dwójką małych dzieci. Wykorzystał chwilę jej nieuwagi i ukradł kluczyki samochodowe. Gdy rodzina poszła do biblioteki, odjechał ich autem. Niedługo cieszył się łupem, bo miasto najeżone jest kamerami.

Wykorzystał chwilę nieuwagi i ukradł kluczyki. Nagranie momentu kradzieży auta

Wykorzystał chwilę nieuwagi i ukradł kluczyki. Nagranie momentu kradzieży auta

Źródło:
tvn24.pl

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed burzami z intensywnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Ostrzeżeniami IMGW objęto niemal całą Polskę, a na terenie aż 11 województw obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB trafił do mieszkańców kolejnych obszarów Polski. W Boże Ciało pogoda może być niebezpieczna w zachodniej oraz w południowej części kraju. Eksperci radzą też, jak przygotować się na nadejście burzy.

Alert RCB w dziesięciu województwach

Alert RCB w dziesięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Oddałem auto do zaufanego serwisu. O tym, że wychuchane subaru jest wrakiem, dowiedzieliśmy się od znajomych, którzy zauważyli je w rowie - opowiada Marcin z Łasku. Mechanik rozbił należące do jego narzeczonej auto w styczniu. - Chciałem się dogadać, ale właściciel chce za wszelką cenę zrobić na mnie dobry interes - kontruje Bartłomiej, który miał serwisować auto. Sprawa skończy się w sądzie. 

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Źródło:
tvn24.pl

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Członkowie komisji konkursowej w ministerstwie musieli zmieniać wcześniej przyznane punkty, tak, by dostosować je do decyzji ówczesnego ministra Kamila Bortniczuka - mówił w TVN24 Grzegorz Łakomski, autor tekstu o wynikach kontroli NIK w resorcie sportu i turystyki.

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Źródło:
TVN24

Niż znad Niemiec, który przynosi w naszym kraju deszcz i gwałtowne burze, zacznie przesuwać się na wschód, a za nim podąży spadek temperatury. - Ochłodzenie, które jest na zachodzie Europy po weekendzie przyjdzie do nas - zapowiadał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Źródło:
TVN24

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

W Boże Ciało ulice Spycimierza (woj. łódzkie), jak co roku, pokryły bzy, jaśminy, peonie i wszystkie inne kwitnące w maju i czerwcu kwiaty. Mieszkańcy układają z nich słynne dywany.

Kwietne dzieła sztuki ozdobiły Spycimierz

Kwietne dzieła sztuki ozdobiły Spycimierz

Źródło:
tvn24.pl

Przeszedłem bardzo dużo, w tej chwili trudno mi o tym mówić - wyznał w programie "Wstajesz i wiesz" polski podróżnik Mariusz Majewski. Spędził trzy miesiące w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Został uwolniony po interwencji władz polskich.

"Nie widziałem dla siebie szans". Miał spędzić resztę życia w kongijskim więzieniu, jest na wolności

"Nie widziałem dla siebie szans". Miał spędzić resztę życia w kongijskim więzieniu, jest na wolności

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Film Ewy Ewart "Do ostatniej kropli" został uznany za najlepszy dokument w dwóch kategoriach i wygrał Grand Prix World Media Festivals w Hamburgu. Tytuł można zobaczyć w TVN24 GO.

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Źródło:
TVN24