Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że do godziny 17 w poniedziałek wpłynęły dane z 99,90 procent obwodów w wyborach do sejmików województw i z 99,98 procent obwodów w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Jak mówił, "do pełni szczęścia już dużo nie brakuje". Marciniak powiedział, że frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych kształtuje się teraz "bliżej 52 procent".
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak na konferencji prasowej około godziny 17.30 mówił, że minęło 20 godzin od zamknięcia lokali wyborczych. - Do pełni szczęścia już dużo nie brakuje, ale musimy otrzymać protokoły wyników głosowania ze wszystkich obwodów - powiedział.
Poinformował, że w wyborach do sejmików wojewódzkich do godziny 17 w poniedziałek do PKW spłynęły dane z 31 423 obwodów głosowania na ogólną liczbę 31 456 obwodów, czyli - jak podał - z 99, 90 procent obwodów.
- W przypadku wyników w wyborach do rad powiatów wynik jest jeszcze lepszy, bo mamy już dane z 99,94 procent obwodów, dokładnie z 24 689 na 24 705 (obwodów) - dodał.
Marciniak poinformował także, że w wyborach do rad gmin, miast i miejskich PKW otrzymała dane z 31 446 obwodów na 31 456 (99, 97 proc.). Natomiast jeżeli chodzi o wyniki w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast dane z 31 451 obwodów głosowania na 31 456 (99,98 proc.).
Przekazał też, że spłynęły już dane ze wszystkich 847 obwodów w wyborach do warszawskich rad dzielnic.
Szef PKW o frekwencji
Szef PKW powiedział, że "liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 mln 5 tys. 937 osób".
W obwodach, z których otrzymano dane oddano 15 mln 63 tys. 523 głosów ważnych, czyli 51,93 procent liczby osób uprawnionych do głosowania w tych obwodach. Marciniak powiedział, że frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych kształtuje się teraz "bliżej 52 procent".
Sędzia Sych o zdarzeniach w związku z wyborami
Zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wojciech Sych przedstawił dane o zdarzeniach wyborczych według stanu na godzinę 21 w niedzielę, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych.
- Poprzednie informacje w tej kwestii były przedstawiane według stanu na godzinę 16. W ciągu tych ostatnich kilku godzin wyborów przyjęto dodatkowo 24 zgłoszenia o popełnionych przestępstwach i 67 zgłoszeń co do wykroczeń. Łącznie od ostatniego meldunku przyjęto nowych zgłoszeń 91, a łącznie wszystkich zdarzeń tego typu odnotowano przez cały dzień 579 - poinformował.
Sych powiedział, że jedno ze zdarzeń, które wydarzyło się w niedzielę około godziny 20.30 w Przemyślu mogło wywołać poważne konsekwencje. Przed budynkiem komisji wyborczej nr 12 w tym mieście, wyczuwalna była wyraźna woń gazu i doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. Przedstawiciel PKW poinformował, że w związku z tym wezwana została straż pożarna oraz policja, a komisja została zamknięta i oplombowana. Ewakuowano też urnę wyborczą. Sych wyjaśnił, że zapewniona była jednak możliwość głosowania dla kilku osób, które zgłosiły się do godziny 21 w lokalu zastępczym.
Sędzia poinformował jeszcze o dwóch przypadkach zniszczenia kart do głosowania przez głosujących. Jeden został zgłoszony przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, a drugi przez Komendę Stołeczną. W pierwszym przypadku - jak mówił Sych - karty zostały wyniesione z lokalu wyborczego przez jednego z wyborców i zabrane do domu. Dwie z nich - częściowo uszkodzone - znaleziono w rowie niedaleko miejsca zamieszkania osoby, które je wyniosła. Drugi incydent miał miejsce w jednej z komisji obwodowych w Warszawie, gdzie wyborca zniszczył dwie karty do głosowania.
Sych dodał, że w obu przypadkach osoby, które zniszczyły karty były pod wpływem alkoholu. Obie zostały też zatrzymane przez policję.
Kolejna konferencja PKW odbędzie się we wtorek o godzinie 12.
Źródło: TVN24, PAP