Raport: niezdecydowani rozstrzygną wynik wyborów. To co najmniej 20 procent wyborców

Źródło:
TVN24
Niezdecydowani wyborcy języczkiem u wagi
Niezdecydowani wyborcy języczkiem u wagi
TVN24
Niezdecydowani wyborcy języczkiem u wagiTVN24

Wynik wyborów parlamentarnych rozstrzygną niezdecydowani - to przynajmniej 20 procent spośród tych, którzy deklarują, że na wybory pójdą - w najnowszym raporcie zwraca uwagę Fundacja Batorego. Są i tacy, którzy wciąż nie wiedzą, czy 15 października w ogóle oddadzą swój głos. Fundacja sprawdziła, kto i dlaczego jest niezdecydowany. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Niezdecydowani mogą zdecydować o losach wyborów. Fundacja Batorego opublikowała w poniedziałek raport, w którym wyjaśnia, kim są wyborcy, którzy się wahają, na kogo zagłosują, a także ci, którzy zastanawiają się, czy w ogóle pójdą w październiku na wybory. - Jeżeli się wszystkie elektoraty wahające się na różne sposoby zbierze, to patrząc na badania ilościowe, one stanowią od 20 do 45 procent wszystkich potencjalnych wyborców – wskazuje Szymon Gutkowski, członek zarządu Fundacji Batorego.

Politolożka prof. Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego potwierdza, że grupa niezdecydowanych "to może być tak naprawdę największa grupa wyborców".

Niezdecydowani wyborcy

Jak czytamy w raporcie, niezdecydowani wyborcy to ludzie zmęczeni rządami Prawa i Sprawiedliwości, którzy oczekują zdecydowanej zmiany. To również niezadowoleni wyborcy PiS.

Niezdecydowani, to nieco częściej kobiety - często niezadowolone z rozdawnictwa, drożyzny, braku pieniędzy z KPO, antyunijnej polityki i z ograniczania praw kobiet. Szymon Gutkowski przyznaje, że z badania wysuwa się podstawowe teza "to nie jest kraj dla". - To nie jest kraj dla kobiet, to nie jest kraj dla młodych ludzi, to nie jest kraj dla przedsiębiorców, to nie jest kraj dla pracujących – wylicza.

ZOBACZ TEŻ: Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"

"Rozczarowanie objawia się tym, że się demobilizujemy"

Niezdecydowani to często - ale nie tylko - rozczarowani polityką rządzących. Pojawiają się też głosy rozczarowania, że opozycja nie potrafi się zjednoczyć. Podobnie jak wielu innych niezdecydowanych, mówią o decydującej roli rozdawania pieniędzy. - Rozczarowanie, albo jakieś zniechęcenie na kogo już się kiedyś głosowało, nie objawia się tym, że zmieniamy swoją preferencję partyjną, ale tym, że się demobilizujemy – stwierdza dr hab. Mikołaj Cześnik z Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl