Długie kolejki do komisji wyborczych. Pytanie o dymisję członków PKW

Źródło:
TVN24, PAP
Czy ktoś z członków PKW rozważa podanie się do dymisji? Odpowiedź
Czy ktoś z członków PKW rozważa podanie się do dymisji? OdpowiedźTVN24
wideo 2/8
Czy ktoś z członków PKW rozważa podanie się do dymisji? OdpowiedźTVN24

Nie mieliśmy w ogóle na to wpływu, ale mocno nas zabolało patrzenie, w jakich warunkach wyborcy oddają głos - tak szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak odpowiedziała na pytanie, czy w związku z długimi kolejkami chętnych na oddanie głosu podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych członkowie Państwowej Komisji Wyborczej zamierzają podać się do dymisji. Reporter TVN24 Artur Molęda podczas ostatniej wtorkowej konferencji prasowej pytał także m.in. o niezależność i apolityczność PKW.

We wtorek po godzinie 18 odbyła się ostatnia konferencja PKW w sprawie wyborów do parlamentu. Poprzedziło ją wielogodzinne oczekiwanie od czasu, kiedy na stronie komisji pojawiły się oficjalne wyniki po przeliczeniu 100 procent głosów.

Ostatnia konferencja PKW. Podano oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

Dymisja członków PKW?

Reporter TVN24 Artur Molęda pytał członków Państwowej Komisji Wyborczej m.in. o powody opóźnienia wtorkowej konferencji PKW, a także czy w związku z problemami w komisjach wyborczych związanymi z długim czasem oczekiwania na oddanie głosu zamierzają podać się do dymisji.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak odpowiedziała, że jeśli chodzi o długie kolejki do komisji, to "nie mieliśmy w ogóle na to wpływu, ale mocno nas zabolało patrzenie, w jakich warunkach wyborcy oddają głos". Argumentowała, że zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego "obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy zapewnia wójt, burmistrz, prezydent miasta".

- Dziewięć osób wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej nie jest w stanie przygotować wyborów. (...) Przepisy przewidują, że te zadania wykonują na terenie gminy włodarze miast, czyli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. (...) To po stronie włodarzy miast jest organizacyjne przygotowanie wyborów, tak żeby wyborcy mogli w godnych warunkach ten głos oddać, by nie stać w kolejkach - powiedziała Pietrzak. - Przeanalizujemy to - dodała.

Problemy z zatwierdzaniem protokołów za granicą. Komentarz Wojciecha Hermelińskiego

Kolejki do głosowania we Wrocławiu. Ostatnia osoba zagłosowała około godziny 3 rano
Kolejki do głosowania we Wrocławiu. Ostatnia osoba zagłosowała około godziny 3 ranoTVN24

"Nie jest proste przygotowanie tego"

Magdalena Pietrzak tłumaczyła następnie, że w organizację wyborów zaangażowanych jest kilka tysięcy ludzi, a uczestniczy w nich cały naród. - To nie jest proste przygotowanie tego. Setki tysięcy osób, każdy za coś odpowiada, jeden błąd wywołuje tak naprawdę efekt kuli śnieżnej, bo w momencie kiedy jest błąd w jakimś protokol, w jednej gminie, cała okręgowa komisja wyborcza nie może ustalić wyników - mówiła.

- Państwo oczekują od nas od razu zwrotnej informacji, kiedy się coś wydarzy. Kiedy są setki tysięcy osób zaangażowanych, naprawdę nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy będzie koniec. (...) To jest loteria, bo przy tak dużej skali zadań do wykonania to nieuprawnione jest w ogóle oczekiwanie tego, że my będziemy w stanie powiedzieć kiedy - podkreśliła szefowa KBW.

Dodała, że strona internetowa PKW była na bieżąco aktualizowana, więc tam można było szukać aktualnych i szczegółowych informacji. - Staraliśmy się to zrobić bardzo szybko, ale również i dobrze - zapewniała.

Szefowa KBW o organizacji wyborów: przygotowanie tego nie jest proste
Szefowa KBW o organizacji wyborów: przygotowanie tego nie jest prosteTVN24

Pytania o kolejki do oddania głosu. PKW: obsługę i warunki zapewniają samorządy

Członek PKW Ryszard Balicki zwracał uwagę, że liczba wyborców, jak i liczba zaangażowanych członków komisji pokazują ogrom tego przedsięwzięcia. Zaznaczył, że dokumentacja formalna musi być przeprowadzona w trybie papierowym i precyzyjnie sporządzona, na przykład pod względem liczby podpisów.

- To nie jest tak, że my, jako członkowie komisji, chcieliśmy państwa przetrzymać dłużej i chcieliśmy wyborców przetrzymać dłużej. Proces sporządzenia wszystkich protokołów, z jednej strony komisji obwodowych, później komisji okręgowych, później Państwowej Komisji Wyborczej, to wszystko wymaga czasu i nawet jeśli jedna komisja ma problem ze sporządzeniem protokołu, to powoduje, że ten czas się wydłuża. (...) Stąd o tej godzinie możemy podać oficjalne, ostateczne wyniki, które w rzeczywistości państwo widzieliście w systemie dużo wcześniej. To sugerowało, że ta konferencja może być za chwilę, ale musiała być również dokumentacja papierowa - wyjaśnił Balicki.

Pytania o niezależność i apolityczność PKW

Artur Molęda pytał także o niezależność i apolityczność Państwowej Komisji Wyborczej. Jak ustalili autorzy reportażu "Do spółki z PiS. (Nie)zależni", czterech jej członków zasiadało, a część cały czas zasiada w radach nadzorczych państwowych firm i instytucji. Władzę nad tymi firmami i instytucjami mają ministrowie, którzy jednocześnie są kandydatami PiS w wyborach. Ponadto jeden z członków PKW, Dariusz Lasocki, w czasie poprzedniej kampanii wyborczej najpierw wpłacał pieniądze na kampanię PiS, a później uczestniczył w kontroli kampanijnych wydatków tej partii.

Cały reportaż "Do spółki z PiS. (Nie)zależni" magazynu "Czarno na białym" dostępny jest w TVN24 GO

Sylwester Marciniak w odpowiedzi na to pytanie przytaczał zapisy Kodeksu wyborczego i tłumaczył, że PKW postępuje zgodnie z nimi. - Nie widzi pan moralnej sprzeczności, że ktoś w 2019 roku wpłaca pieniądze na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, a rok później je rozlicza? Ja pytam o zasady moralne, panie sędzio - mówił do przewodniczącego Marciniaka Artur Molęda.

- Rozlicza Państwowa Komisja Wyborcza, głosuje sześciu, co najmniej, z dziewięciu członków, bo musi być kworum - odpowiedział szef PKW.  

Pytania o niezależność i apolityczność członków PKW
Pytania o niezależność i apolityczność członków PKWTVN24

Szef PKW: zwracaliśmy się o korektę demograficzną

Przewodniczący PKW zapytany na wtorkowej konferencji prasowej o potrzebę korekty demograficznej przypomniał, że PKW po raz pierwszy zwracała się w tej sprawie do ówczesnego marszałka Sejmu już w 2015 r. przed wyborami parlamentarnymi.

- Wówczas ta korekta wymagała około 10 procent, ale wiadomo, że kolejne zmiany ludnościowe w poszczególnych okręgach wyborczych następowały i w tej chwili jest to szersza kwestia, w granicach 20 procent okręgów wyborczych - zauważył Marciniak. Jak wskazał, nie była to ostatnia próba wprowadzenia korekty. - Ostatni raz zwracaliśmy się o to w ubiegłym roku - powiedział szef PKW. Zwrócił jednak uwagę, że okręgi wyborcze są określone jako załącznik do Kodeksu wyborczego. - My nie mamy władzy ustawodawczej i legislacyjnej. My możemy się tylko zwracać do Sejmu, zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, i tylko Sejm jest władny i może ewentualnie zmienić ustawę - wskazał.

- Z uwagi na to, że ten podział mandatów jest załącznikiem do ustawy, to decyzja musi być podjęta przez polityków - dodał Ryszard Balicki. Przyznał, że "politycy nie zawsze są zainteresowani takimi zmianami". Ocenił, że "warto byłoby, żeby to był inny mechanizm uwzględniający demografię, a niewymagający decyzji polityków". Zaznaczył, że takie mechanizmy funkcjonują w różnych krajach i "być może wtedy byłoby prościej". Jego zdaniem obecny mechanizm okazał się nieskuteczny i stąd w 21 okręgach konieczne jest dokonanie zmian w liczbie mandatów.

Wskazał, że do okręgów wyborczych w Warszawie doliczane są wszystkie głosy zagraniczne. - To powoduje, że ten wynik jest nieadekwatny do liczby mandatów, które w Warszawie są dzielone - powiedział Balicki.

ZOBACZ TEŻ: Wyniki wyborów 2023. Kto wygrał wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu

Autorka/Autor:mjz//mm

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl